Биолози от университета на Съри са изяснили, че нарушението на циркадните ритми – цикъла на сън и бодърстване – влияе отрицателно по-силно на жените, отколкото на мъжете, като снижава производителността на техния труд.
В голяма степен това се отнася до работниците нощна смяна, включително медицински сестри, охранители и служители на полицията. Резултатите от изследването са публикувани в сп. PNAS.
В експериментите участвали 16 мъже и 18 жени, които били поставени в условия с отсъствие на естествен цикъл на смяна на светлина и тъмнина. В резултат настъпило изместване на цикъла на сън и бодърстване, напомнящ джетлаг – синдром на смяната на часовия пояс – или последствията от работата на смени.
На всеки три часа бодърстване участниците изпълнявали редица задачи, включително съставяне на отчет за собственото си състояние – сънливост, настроение и усилия, изразходвани за някоя дейност.
Доброволците също така преминавали тестове за оценка на когнитивните способности. Проверявани били тяхното внимание, моторика и работна памет. Изследователите записвали активността на мозъка им с помощта на електроенцефалограма, докато те спели.
Резултатите показали, че промяната на денонощните цикли оказва влияние на самочувствието на жените и мъжете в по-голяма степен, отколкото на когнитивните им способности. Но влиянието на циркадните ритми върху жените било значително по-силно, отколкото върху мъжете, което се изразявало в снижаване на когнитивните способности в сутрешните часове, които обикновено съвпадат с края на работната смяна.
Според учените откритата разлика в работата на мозъка между мъже и жени потвърждава необходимостта от участие на двата пола в невробиологични научни изследвания и използване на широк спектър субективни и обективни показатели на мозъчните функции.