Известен физик от Харвард планира тихоокеанска експедиция, за да открие това, което според него може да е извънземен артефакт, паднал в океана.
Ави Льоб обяви, че организира океанска експедиция на стойност 1,5 милиона долара до Папуа Нова Гвинея, за да търси фрагменти от обект, разбил се край бреговете на остров Манус през 2014 г., пише The Guardian.
Льоб забелязал обекта през 2019 г. и го идентифицирал като първия междузвезден метеор, откриван някога – което означава, че произхожда извън нашата Слънчева система. Според Льоб междузвездният произход на метеора е потвърден през април 2022 г. от Космическото командване на Министерството на отбраната на САЩ (USSC).
Льоб и неговият екип също така заключили, че метеорът е по-здрав от всички останали 272 метеора в каталога на Центъра за изследване на близки до Земята обекти на НАСА.
Харвардски професор смята, че извънземен кораб лежи на дъното на Тихия океан
„Заинтригуван от това заключение, аз създадох екип, който проектира двуседмична експедиция за търсене на метеорните фрагменти на дълбочина от 1,7 километра на океанското дъно. Анализът на състава на фрагментите може да ни позволи да определим дали обектът е естествен, или изкуствен по произход“, пише Льоб в публикация в Medium.
„Имаме лодка. Имаме екип мечта, включващ едни от най-опитните и квалифицирани професионалисти в океанските експедиции. Имаме пълен дизайн и производствени планове за необходимата шейна, магнити, мрежи и масспектрометър“, добавя той.
Според Льоб е възможно метеоритът да е здрав, „тъй като е с изкуствен произход... изстрелян преди милиард години от далечна технологична цивилизация“.
Първият междузвезден обект на Земята ще бъде изваден от океана с магнит
Очаква се океанската експедиция да използва кораб с магнитна шейна, разгърната с помощта на дълга лебедка.
„Ще теглим шейна с магнити, камери и светлини на дъното на океана вътре в поле от 10 × 10 км. Редица източници са използвани за стесняване на мястото за търсене до това сравнително малко поле“, пишат Льоб и неговият екип.
Размерът на фрагментите, които потенциално ще бъдат открити от екипа на Льоб, ще зависи от състава на метеора. За железен метеорит физикът прогнозира около хиляда фрагмента, по-големи от милиметър. Ако метеорът е от неръждаема стомана, екипът на Льоб очаква да намери по-големи размери с десетки фрагменти, по-големи от сантиметър.
Експерти са озадачени, че учен от Харвард ще търси извънземни отломки в океана
По думите на Льоб, в случай че неговият екип извади „значителна технологична реликва“, той обещава, че ще я донесе в Ню Йорк за излагане. Очаква се експедицията да стартира това лято, съобщава Daily Beast.
„Има шанс да се провали“, казва пред изданието Льоб, който е съосновател на проекта „Галилео“ на стойност 1,755 милиона долара, чиято цел е търсене на извънземни знаци. Въпреки това физикът остава непреклонен в мисията.
„Извънредните твърдения изискват извънредни доказателства“, каза той.