Учени споделиха, че графенът може да стане идеалния полупроводник, ако се свърже с към друг двуизмерен материал, състоящ се от волфрам, кислород и селен. Благодарение на това ще бъде възможно да се произвежда прозрачна електроника на базата на графен, надяват се учените, а подробности за тяхната разработка са публикувани в научното списание Nature Electronics.
Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
Ние не просто превърнахме графена в полупроводников материал, но и открихме нов начин да управляваме свойствата му, като едва сега пристъпване към изучаване на всички възможности, разказва проф. Джеймс Хоун от Колумбийския университет.
Графенът е разновидност на въглерода, чийто материал е с дебелина от един атом. Структурата на химическите връзки, които свързват атомите на графена, наподобяват пчелни клетки. За получаването и проучването на първите образци на графена през 2010 г. е присъдена Нобелова награда за физика на Константин Новосьолов и Андре Гейм.
По-нататъшните експерименти показали, че сред свойствата на графена има и някои не особено полезни, които пречат на практическото му приложение: трудно е, например, графенът да се превърне в пълноценен полупроводник заради липсата на т.нар. лентова междина.
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
Според Хоун, учените отдавна се опитват да преодолеят тази пречка с помощта на различни примеси, които биха могли да превърнат графена в полупроводник, но обикновено примесите не се разпределят равномерно по двуизмерни материали. Това е причината графенът да не може да се използва за производството на сложна електроника, без за това да са необходими високи разходи.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид
Американските учени установиха, че този проблем може да бъде преодолян, ако листът графен се съедини с други двуизмерни материали, състоящи се от атоми волфрам, селен и кислород. В резултат на тяхното взаимодействие електрическите свойства на графена се изменят и вътре в него се появяват положително заредени „линии”, характерни за полупроводниковите материали.
Опитите показали, че тези области с положителен заряд се разпределят идеално по графена, а освен това техните свойства и количество може да се управляват, като се променя разстоянието между листата на двуизмерните материали. Благодарение на това, подобен материал може да се използва за производството на гъвкава електроника и за решаването на други задачи.
Учените откриха също, че подобен комбиниран графен става по-пропусклив за инфрачервените лъчи и видимата светлина. Благодарение на това може да се използва за производството на различни компоненти оптични системи за връзка и светлинни компютри, обобщиха учените.
Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?
Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?