Учени от Нидерландия установиха, че континент, откъснал се от Австралия преди милиони години, все още съществува под океана. Той е открит в района на Югоизточна Азия.
На науката е известно, че преди около 155 милиона години от западната част на Австралия се е откъснало парче от континента с дължина около пет хиляди километра (разделянето му е започнало преди 300 милиона години).
ОЩЕ: Атлантида на Тихия океан. Как науката пренебрегна цял континент
Следи от него се виждат и до днес, ако се потопите дълбоко в океана край бреговете на Австралия. На това място континентът образува падина – абисална равнина, наречена Арго. Оттук и названието на отцепилия се континент – Арголенд.
Геолози от университета в Утрехт (Нидерландия) са успели да възстановят историята на изчезналия континент. Както се оказва, днес тази част от земната повърхност, която някога се е намирала на сушата, макар и силно фрагментирана, все още съществува. Тя е намерена в района на Югоизточна Азия – под джунглите на Индонезия и Мианмар.
След провеждане на теренна работа на няколко острова, включително Андаманските острови, Суматра, Борнео, Сулавеси и Тимор, учените използвали компютърно моделиране, за да определят възрастта на ключови планински породи. Така те разбрали, че Арголенд, за разлика от повечето други подобни континенти, не се е разцепил на две части, а на много фрагменти.
Изследователите са имали нужда от седем години, за да ги сглобят, тъй като без всички части от „пъзела“ да съвпаднат, те не могли да бъдат сигурни, че тази мозайка принадлежи конкретно на Арголенд.
„Имахме работа буквално с островчета от информация, поради което нашето изследване отне толкова дълго време: прекарахме седем години, за да подредим пъзела. Ситуацията в Югоизточна Азия е много различна от места като Африка и Южна Америка, където континентът се е разделил точно на две. Арголенд се е разпаднал на множество отломки“, казва Елдерт Адвокаат, един от авторите на изследването.
ОЩЕ: Неуловимата Зеландия. Невидимият осми континент действително съществува
Учените отбелязват приноса на Арголенд за формирането не само на островите на Индонезия, но и на части от съвременна Бирма и дори Хималаите. Изводите на изследователите са публикувани в списание Gondwana Research.