Какво отличава човекът от животните и другите организми на Земята? Какво ни прави доминиращ вид на планетата? Отговорът е прост – мозъкът ни.
Още: В древна Троя през 2500 г. пр.н.е. всички пиели вино, и то много
Още: Откриха нещо нечувано в Африка: Историята на този континент ще бъде пренаписана
Човешкият мозък е уникален. Благодарение на него можем да мислим логически, но и имаме нещо, което много други живи същества на планетата не притежават или поне не в такава степен като нас – въображение. Въображението ключов фактор в иновациите във всякакъв аспект. Всичко, което виждаме около нас като постижение на цивилизацията ни е станало факт, защото някой някога е помечтал да се случи.
Човешкият мозък обаче няма да е това, което е, ако не беше станала ... генетична грешка. Това доказва проф. Пиер Вандерхаген, който е част от Фламандския институт по биотехнологии, намиращ се в Белгия. На работата му е посветена статия в списание Horizon, което е проект на Европейската комисия.
ОЩЕ: Какво представлява съзнанието? Учени го свързаха с теорията на относителността
Още: Doomscrolling - от 2010 г. насам човечеството стремително затъпява
Какво установява професорът? Че в човешкия мозък има три специфични гена (NOTCH 2NL), които ги няма в никой друг вид на планетата. Те са съществували при неандерталците. Именно тези гени са отговорни за бързото от еволюционна гледна точка развитие на човешкия мозък, включително и за това, че той се е увеличил като размер три пъти спрямо това, което е бил преди появата на въпросните гени. Появата им е станала факт при австралопитеци, преди 2-3 милиона години.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Невробиолози разбраха как мозъкът предсказва бъдещето
Още: Растенията също страдат от стрес, нов умен сензор им помага
Какво са направили въпросните гени? Те са предизвикали синтезирането на протеини, които са стимулира растежа на мозъчната кора. Точно мозъчната кора е частта от мозъка ни, която контролира способността ни да говорим, да мислим логически и която е двигател на въображението ни. Трите гена контролират скоростта на растежа и диференциация невронните стволови клетки при хората. Именно невронните стволови клетки са тези, които определят растежа на невроните в мозъка ни. Невроните предават информация посредством електрически и химически сигнали
Как са се появили NOTCH 2NL? Работата на профе. Вандерхаген показва, че това е станало при репликация на друг ген, NOTCH. Той е отговорен за предаването на съобщения между клетките в даден организъм, не само в човешкия, а и при всички животински видове. Но някога, преди много време, NOTCH се е репликирал т.е. размножил погрешно и от това са възникнали NOTCH 2NL.
Изследването на белгийския учен може да помогне за по-доброто разбиране на заболяванията на човешкия мозък.
Още: Научен пробив: Превръщат речеви мисли в изговорени думи
Още: Математиката е в кръвта ѝ: 13-годишна ученичка е с по-високо IQ от Айнщайн и Хокинг (СНИМКА)
ОЩЕ: Вируси са причината да оцелеем и съществуваме