Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Дължината на безименния пръст се оказа свързана с тъмните черти на личността

18 януари 2024, 08:42 часа • 7749 прочитания

Има убедителни научни доказателства, че съотношението между дължината на показалеца и безименния пръст на човек (обикновено наричано съотношение 2D:4D) има голямо биологично значение и може да се счита за индикатор за различни поведенчески и личностни характеристики.

Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените

Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни

ОЩЕ: Какви са хората, които вярват в конспирации? Тъмната триада нарцисизъм, психопатия и макиавелизъм

Международен екип от изследователи от Канада, Иран, Швейцария и Великобритания е установил, че хората с определени психични разстройства се различават по отношение на дължината на показалеца и безименния пръст. Работата е публикувана от Journal of Psychiatric Research.

От предишна работа е известно, че пръстовият индекс (в англоезичната литература - съотношение 2D: 4D), тоест съотношението на дължината на показалеца и безименния пръст, може да корелира с различни поведенчески и личностни черти. Смята се, че този показател се влияе от нивата на тестостерон и естроген по време на развитието на плода. Колкото по-високо е нивото на тестостерона спрямо естрогена, толкова по-ниско е съотношението 2D:4D, което се отразява в по-голямата дължина на безименния пръст в сравнение с показалеца.

Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта

Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята

Например изследванията показват връзка между ниско съотношение 2D:4D и повишена конкурентоспособност при професионалните спортисти, по-голяма психологическа издръжливост и черти на „тъмната триада“ (нарцисизъм, макиавелизъм и психопатия). В новата работа авторите решават да навлязат по-дълбоко в темата и да сравнят пръстовия индекс при здрави хора и при лица с три диагнози: разстройство заради употреба на амфетамин (AUD), антисоциална психопатия (ASPD) и комбинация от двете (AUD + ASPD).

За експеримента учените привлекли 44 пациенти от психиатрична болница в иранския град Керманшах, които имали едно от горепосочените разстройства (25 души с AUD, 10 с ASPD, девет с комбинация). Контролната група, която била събрана в университета в Керманшах, включвала 36 здрави доброволци без признаци на умствени аномалии или увреждане на дясната ръка (последният критерий бил приложен и към групата пациенти).

Всички участници били подробно информирани за целта на изследването, при което била гарантирана конфиденциалност. След подписване на формуляра за съгласие доброволците попълвали въпросници и се подложили на психологическо изследване. В него се оценявали черти на тъмната триада, непоносимост към несигурност и уязвим нарцисизъм. Също така доброволците били подложени на сканиране на дланта на дясната си ръка, за да се измери точно дължината на показалеца и безименния пръст и да се изчисли съотношението 2D:4D.

Анализът на данните показал, че в сравнение с контролната група, пациентите с разстройство, свързано с употребата на амфетамин, антисоциална психопатия и комбинация, имат по-ниски стойности 2D:4D. Това означава, че безименните им пръсти са били по-дълги от показалеца, особено в подгрупата AUD + ASPD. Също така сред участниците с психични разстройства ниското съотношение 2D:4D се асоциирало с изразени черти на тъмната триада. Освен това се оказало, че във всички групи пръстовият индекс при мъжете е по-нисък, отколкото при жените.

Още: Революции, променили историята по VIASAT HISTORY (ВИДЕА)

Още: Древни британци убили и разчленили най-малко 37 души

„Бяхме изненадани от линейната корелация между силните психопатологични симптоми и ниското съотношение 2D:4D“, казва Серж Бранд, един от авторите на изследването, пред PsyPost. Ученият предполага, че участниците с признаци на психопатология в зряла възраст вероятно са били изложени на по-високи концентрации на тестостерон и по-ниски концентрации на естроген в пренаталния период.

ОЩЕ: Има два вида нарцисизъм. Учените казаха кой е най-опасният

Впрочем по-късият показалец и удълженият безименен пръст обаче не трябва да се приемат като смъртна присъда, предупреждава Бранд. По-скоро ниското съотношение 2D:4D и следователно по-високото пренатално въздействие на тестостерон може вероятно да допринесе за определени модели на поведение при възрастните, обясни ученият.

Трябва също така да се има предвид, че изследването не е лишено от недостатъци. Малкият размер на извадката и участието на пациенти само от едно заведение за психично здраве ограничават възможността за обобщаване на резултатите.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес