Изработването на ваксина е скъпо начинание. Работим по ваксина по голям проект – четири института на БАН участват във вече написан проект. В него, освен за ваксина, става въпрос и за нови диагностични средства за коронавируса. Това заяви доц. д-р Пенка Петрова от Института по микробиология в БАН.
Търси се подобрение на имунологичния статус на нашия народ, възможно е да има някакви генетични особености, но това ще е общоевропейска ваксина, увери ученият. Според нея, хората са много неподготвени за коронавирусите. Специално за сегашния вирус, тя видя като коварен момент 14-дневния инкубационен период. И предупреди - българска ваксина може да има най-малко след 1 година!
На въпрос на БНТ колко пари са необходими, Петрова отговори, че има една част от финансирането от института "Пастрьор". Търсят се пари от държавата – проектът е депозиран в МОН, Петрова добави, че се надява и на дарения.
Попитана дали се изгражда имунитет срещу COVID-19, Петрова отвърна, че се предполага, че не можеш да се разболееш пак. Според нея, заради липсата на бърза мутация на този вирус (SARS-CoV-2) няма да има нужда от разработка на нова ваксина, когато бъде открита и направена ефективна такава. Петрова предупреди, че антителата не подпомагат търсенето на ваксина, защото ваксината се прави срещу определени белтъчни елементи на вируса – ваксината го намира по тях и го унищожава.
Същевременно доцентът уверено каза, че има наличната експертиза, за да бъде завършен проектът. Тя добави, че има идея полимери да се влагат в маски за по-добра защита. И изрази задоволство от количеството доброволци, които искат да помогнат в експерименти за лечение на коронавирус.
Надяваме се пандемията да бъде ограничена от топлото време, но още не може да се предвиди, предупреди доцентът. Тя одобри да има повече тестване, за да се вижда по-добре картината на зараза.
Още: "САЩ и Русия почват да разбират все по-болезнено какво означава заразата от коронавирус"