Британски лекари са установили, че децата са относително рядко засегнати от дългосрочните ефекти на коронавирусната инфекция и се избавят от тях по-бързо от възрастните. Констатациите на учените са публикувани в списанието Lancet Child & Adolescent Health, пише БГНЕС.
„Ние сме силно окуражени, че делът на децата, страдащи от дългосрочните негативни ефекти на коронавирусната инфекция беше малък. В същото време установихме, че някои от тях все пак страдат от подобни проблеми, които трябва да бъдат взети под внимание от педиатри, учители и родители“, каза професорът от King's College London (Великобритания) Ема Дънкан, чиито думи са цитирани от пресслужбата на списанието.
Професор Дънкан и нейните колеги провеждат едно от първите дългосрочни и мащабни наблюдения, целящи да проучат колко често децата страдат от дългосрочни смущения в организма, предизвикани от прекарана коронавирусна инфекция.
Общо над 258 000 британски ученици са участвали в този проект, почти 1800 от тях са се разболели след заразяване с COVID-19 с различна тежест между септември 2020 г. и края на февруари 2021 г. Лекарите са проучили подробно какви симптоми са характерни за децата по време на активната фаза на заболяването и как се е променило тяхното състояние през следващите месеци.
Тези наблюдения показват, че децата се възстановяват значително по-бързо от възрастните и страдат по-малко от дългосрочните последици от развитието на коронавирусна инфекция. По-специално, състоянието им се подобрява средно шест дни след изчистването на вируса, докато само 4,4% от децата показват характерни симптоми на COVID-19, които запазват и над 4 седмици след изчистване на вируса.
Повечето от децата с дългосрочни симптоми се оплакват от постоянна умора, главоболие и влошаване на способността да възприемат миризми. Учените установиха, че подобни дългосрочни симптоми са характерни за други заболявания, включително грип и настинка, но те се появяват много по-рядко и изчезват по-бързо.