Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Бирата все повече ще става ГМО

18 ноември 2021, 06:45 часа • 4052 прочитания

Очаква се климатичните изменения да окажат голямо въздействие върху реколтите и продоволствената сигурност в близките десетилетия. Учените, работещи над решението на този проблем, не пропускат възможността да демонстрират каква роля могат да изиграят инструментите за редактиране на гените, например CRISPR.

Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените

Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни

В ново изследване японски биоинженери са използвали тази технология за получаване на генномодифициран ечемик със задържане на покълването. Ечемикът е една от най-широко отглежданите култури в света, той се използва в производството на хлебни изделия, зърнени храни, фуражи за животни, а също и като източник на малц за алкохолни напитки, включително бира и уиски. Но съществува един проблем, с който често се сблъскват фермерите, отглеждащи ечемик – покълването преди събиране на реколтата, пише National Geographic Русия.

То се случва поради висока влажност, например след дъжд преди събиране на реколтата, което значително обезценява зърното. Учените от години си блъскат главите над този проблем и сега, изглежда, са открили решение.

Три лесни начина да различим ГМО от органичната храна

Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта

Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята

„Тъй като нашата съвместна изследователска група вече е натрупала опит с точното редактиране на генома на ечемика, ние започнахме да действаме по тази схема. В предишни изследвания бяха установени определени спящи гени за ечемика, които се наричат qsd1 и qsd2. Затова ни беше ясно в каква посока да се движим“, казва Хироши Хисано, водещ автор на изследването от Университета в Окаяма.

Като отправна точка учените използвали сорта ечемик „Златно обещание“ и приложили генетичната ножица CRISPR за създаване на негова генномодифицирана версия с мутации на един или двата спящи гена. Експериментите показали, че увреждането на втория участък от ДНК довело дотам ечемикът напълно да престане да реагира на повишена влажност. Увреждането или отстраняването на гена qsd1 довело до значително снижаване в чувствителността на зърното към влага, но семената все пак можели да покълват при засаждане в земята или подготовката на малц.

„Създадохме мутантна пшеница, устойчива към покълване преди прибиране на реколтата, използвайки технологията CRISPR/Cas9. Освен това нашето изследване не само прояснява ролята на qsd1 и qsd2 в покълването или покоя на зърната, но и установява, че qsd2 играе по-важната роля“, пишат изследователите.

Забраниха участието на деца в реклами на нездравословни храни и ГМО

Още: Революции, променили историята по VIASAT HISTORY (ВИДЕА)

Още: Древни британци убили и разчленили най-малко 37 души

Те отбелязват, че тази работа ознаменува важна крачка в настройването на най-широко използваните в света селскостопански култури за по-ефективно реагиране на последствията от измененията на климата.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес