Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Археолозите разбраха кога хората са започнали да се целуват

22 май 2023, 07:50 часа • 4072 прочитания

За повечето от нас целувката днес изглежда като обичаен израз на любов и привързаност, но кога хората за първи път са започнали да споменават докосване на устни в порив на страст? Няколко изследователи са успели да отговорят на този въпрос.

Дълго време учените гадаеха кога и къде точно хората са започнали да изразяват любов, страст или привързаност чрез контакт с устните си – чрез целувка. Някои изследователи смятат, че най-старите доказателства за подобно поведение са открити в Индия от бронзовата епоха, други възразяват, че „откривателите“ на целувките трябва да се търсят в по-древни времена.

Пренаписване на човешката история: Намерени са брадви на 300 000 години

Целувката, изглежда, не е възникнала внезапно в някоя конкретна общност, а е била практикувана в много древни култури в продължение на няколко хилядолетия. В същото време, за разлика от приятелските и родителските целувки, романтично-сексуалните целувки се срещат доста рядко, а в съвременния свят публичната демонстрация на подобно поведение в някои страни се счита за неприлична или дори е забранена.

Добре известно е, че целувките между партньорите им помагат да се оценят един друг, насърчават сексуалната възбуда и като следствие – интимните отношения. При най-близките роднини на хората – човекоподобните маймуни – често се срещат родителски и приятелски целувки, а досега учените са наблюдавали романтично-сексуални целувки само при бонобо. По такъв начин най-вероятно хората са се целували повсеместно и от самото начало на тяхното съществуване, но доказателства за подобно поведение са започнали да се оставят сравнително късно.

Според изводите на изследователи от Дания и Великобритания, публикувано в списание Science, смятаното досега за най-старо ръкописно доказателство за романтична целувка е открито в Индия и датира от около 1500 г. пр.н.е. Но в древна Месопотамия и Египет текстови описания на целувки започват да се появяват поне от 2500 г. пр.н.е., тоест хиляда години по-рано от индийските. Освен това тази солидна възраст не се явява предел: в древните текстове постоянно се срещат описания на целувки, главно във връзка с еротични актове, така че за древните жители на тези места подобно поведение очевидно не е било ново и абсолютно нормално.

Разкриха причината за гибелта на Индската цивилизация

Като се има предвид широкото разпространение на целувките, е възможно те да са играли роля в предаването на определени заболявания, като херпес например. В крайна сметка патогени, потенциално способни да се предават чрез слюнката, са заразявали хора в исторически и дори праисторически времена. Така че възможно е един ден археолозите да попаднат на още по-древни споменавания на двама души, докоснали устните си в пристъп на страст.

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес