Археолози от археологическия проект Манцикерт под ръководството на проф. д-р Аднан Чевик са открили физически следи от битката при Манцикерт (дн. Малазгирт).
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Проектът е подкрепен от Министерството на културата и туризма на Република Турция и включва експерти от университета Муш Алпарслан.
Битката при Малазгирт е конфликт, воден между Византийската империя и Селджукската империя, водещ до упадъка на византийската власт в Анадола и Армения и постепенното турцизиране на Анадола. Византийското поражения поставя основите на поглъщането на Византийската империя от селджукските турци и възхода на Османската империя.
Мястото на последната битка на Наполеон разкри шокираща яма
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид
Битката се води близо до Манцикерт във вилает Муш, Турция, на 26 август 1071 г.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Иглата на Клеопатра: истината зад подвеждащото име
Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?
Алп Арслан унижава Роман IV Диоген. Boccace / Bibliothèque nationale de France / Public Domain
Археолозите извършили широко проучване, обхващащо 150 квадратни километра в равнината Малазгирт, и използвали геофизични сканирания и проучвателни техники, за да определят точното местоположение на мястото на битката.
Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?
Още: Саксонци се сражавали като наемници за Византийската империя
Разкопките разкрили върхове на стрели, фрагменти от мечове и копия, както и златни и бронзови римски монети. Монетите изобразяват император Роман IV Диоген, който след края на битката е заловен и взет в плен.
Археолозите открили също огърлица с кръст, датираща от XI век сл. Хр, гробове от периода на Селджукската империя и стотици метални предмети от битката. Според координатора на проекта д-р Огужан Карачетин предметите се подготвят за излагане в музеите в Муш и Ахлат.
Кръв се е проливала: зловещи подробности от най-голямата битка в Европа от бронзовата епоха
Д-р Карачетин казва пред HeritageDaily, че проектът има за цел да създаде нова методология за археология на бойното поле и вярва, че новите технологии за сканиране и опит ще бъдат много полезни за други проекти.