Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Археолози откриха следи от битката, поставила началото на края на Византия и възхода на Османската империя - при Манцикерт

02 октомври 2024, 08:45 часа • 50841 прочитания

Археолози от археологическия проект Манцикерт под ръководството на проф. д-р Аднан Чевик са открили физически следи от битката при Манцикерт (дн. Малазгирт).

Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта

Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята

Проектът е подкрепен от Министерството на културата и туризма на Република Турция и включва експерти от университета Муш Алпарслан.

Битката при Малазгирт е конфликт, воден между Византийската империя и Селджукската империя, водещ до упадъка на византийската власт в Анадола и Армения и постепенното турцизиране на Анадола. Византийското поражения поставя основите на поглъщането на Византийската империя от селджукските турци и възхода на Османската империя.

Мястото на последната битка на Наполеон разкри шокираща яма

Още: Мистериозна глава на "човек-змия" отпреди 7500 години повдига въпроси

Още: Можете ли да кажете кой възел е най-здрав? Повечето хора се провалят

Битката се води близо до Манцикерт във вилает Муш, Турция, на 26 август 1071 г.

Алп Арслан унижава Роман IV Диоген. Boccace / Bibliothèque nationale de France / Public Domain

Археолозите извършили широко проучване, обхващащо 150 квадратни километра в равнината Малазгирт, и използвали геофизични сканирания и проучвателни техники, за да определят точното местоположение на мястото на битката.

Още: Когато ползата стане вреда: учен говори за митовете за популярните диети

Още: Археолози откриха мистериозен древен под от кости в Нидерландия

Разкопките разкрили върхове на стрели, фрагменти от мечове и копия, както и златни и бронзови римски монети. Монетите изобразяват император Роман IV Диоген, който след края на битката е заловен и взет в плен.

Археолозите открили също огърлица с кръст, датираща от XI век сл. Хр, гробове от периода на Селджукската империя и стотици метални предмети от битката. Според координатора на проекта д-р Огужан Карачетин предметите се подготвят за излагане в музеите в Муш и Ахлат.

Кръв се е проливала: зловещи подробности от най-голямата битка в Европа от бронзовата епоха

Д-р Карачетин казва пред HeritageDaily, че проектът има за цел да създаде нова методология за археология на бойното поле и вярва, че новите технологии за сканиране и опит ще бъдат много полезни за други проекти.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес