Израелски учени от университета Бар-Илан и Еврейския университет в Йерусалим опровергаха известната хипотеза, че израелските артефакти от калцитен алабастър са изработени от материал, добиван изключително в Египет. Този извод важи и за луксозни и битови предмети от калцитен алабастър, към които се отнасят ваните на Ирод Велики.
Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни
Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта
Изследването, публикувано в Scientific Reports, потвърждава, че алабастърът е бил добиван в Израел. А ваните на цар Ирод са били изработени от местен материал.
Откритието е направено благодарение на скорошна находка на археолозите. В пещерата Теомим, на западните склонове на хълмовете на Йерусалим, те открили кариери на калцитен алабастър. Преди това се смяташе, че на територията на Южна Леванта (съвременен Израел и Палестина) древни кариери за добив на този минерал не съществуват и всички съдове от калцитен алабастър, намиращи се в Леванта, идват от Египет, а съдовете с по-ниско качество от гипс са местни изделия.
От времената на бронзовата епоха Египет е играл решаваща роля в появата на продукти от калцитен алабастър в Израел и развитието на местната гипсово-алабастрова индустрия. Резултатите от научната работа за първи път позволяват да се отличи калцитният алабастър от израелски произход от египетския.
Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята
Още: Мистериозна глава на "човек-змия" отпреди 7500 години повдига въпроси
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Можете ли да кажете кой възел е най-здрав? Повечето хора се провалят
Още: Революции, променили историята по VIASAT HISTORY (ВИДЕА)
Ayala Amir, Martin (Szusz) Department of Land of Israel Studies and Archaeology, Bar-Ilan University
„Фактът, че материалът за двете вани недвусмислено е добит в Израел, а не в Египет, както можеше да се предположи, тъй като качеството на камъка е високо, беше особена изненада. Това означава, че Ирод Велики е използвал местни продукти, а производството на калцитен алабастър в Юдея през втората половина на първи век пр. н. е. е било доста развито и с достатъчно високо качество, за да отговаря на стандартите за лукс на Ирод, един от най-добрите строители сред царете от този период“, казва професор Арен Меир.
Ирод I Велики е от цар (37 пр.н.е. - 4 пр.н.е.) на Юдея, Галилея, Самария и други територии. Той е поставен от Рим като проконсул и става родоначалник на династията на Иродиадите. Римляните го поставят на трона на Юдея след отслабването на династията на Хасмонеите и кратък период на партски контрол върху областта. По време на гражданските войни при създаването на Римската империя той успява да си създаде влияние в Рим и да се утвърди задълго като владетел на Юдея.
Още: Древни британци убили и разчленили най-малко 37 души
Още: Когато ползата стане вреда: учен говори за митовете за популярните диети
Ирод е силно непопулярен сред еврейските си поданици, които го смятат за узурпатор и чужденец – заради идумейския му произход и съмнителната му привързаност към юдаизма, наложен принудително в Идумея по времето на баща му. Както християнският Нов завет, така и еврейски автори като Йосиф Флавий описват подробно извършваните от него династични убийства. В същото време описаното в Новия завет масово убийство на деца при раждането на Исус Христос не е отбелязано в други източници и вероятно е базирано на старозаветната история за детството на Моисей.
Ирод развива мащабна строителна дейност на много места в Юдея, като най-мащабният му проект е голяма реконструкция и разширение на Йерусалимския храм, които продължават дълго след смъртта му около 3 година пр.Хр.
ВИЖТЕ ОЩЕ: Археолози изследват доказателства за съществуването на Пилат Понтийски