Археолози изследват артефакт, открит в крепостта на Ирод, който вероятно може да послужи като доказателство за съществуването на Пилат Понтийски - римския прокуратор на Юдея, който изпраща Исус Христос на разпятието, пише Express.
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Има много малко писмени свидетелства, които директно разказват за Пилат Понтийски. Според данните, с които разполагат историците, се смята, че той е заемал тази длъжност между 26 и 36 г. от н.е. В същото време много изследователи през годините са оспорвали факта, че Пилат е съществувал в действителност.
Но с усъвършенстването на археологическите методи учените все повече започват да намират косвени свидетелства и доказателства, че този исторически персонаж действително е управлявал в Юдея.
Професорът в областта на библейски изследвания Том Майер от Калифорнийския университет изучава любопитен артефакт, открит в крепостта на цар Ирод.
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид
„Появиха се още археологически доказателства, които доказват съществуването на един от ключовите злодеи в разказа за разпъването на Исус: Пилат Понтийски, управителя на римската провинция Юдея“, разказва Майер.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Иглата на Клеопатра: истината зад подвеждащото име
Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?
Най-старото споменаване на Христос e открито в израелския затвор Мегидо
Този артефакт е меден пръстен, който е бил използван като печат. Учените са го открили през 1969 г. в Иродион близо до Йерусалим. След като изследвали надписа на пръстена, експертите стигнали до заключението, че собственикът на пръстена е бил Пилат Понтийски.
В началото на новата ера почти всички длъжностни лица са поставяли печати върху документите. Отпечатъкът е оставян върху восъчни или глинени основи. В Близкия изток в древността е било обичайно върху печата да се гравира името на неговия собственик.
Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?
Още: Саксонци се сражавали като наемници за Византийската империя
Една от буквите на печата, открит в крепостта, е повредена, но изследователите смятат, че върху пръстена е било гравирано името ΠΙΛΑΤΟ. Струва си да се отбележи, че това име е изключително рядко, затова учените го свързват с римския управител.
Срещу тази теория е фактът, че пръстенът е изработен от твърде евтин материал, който римски управител едва ли би сложил на ръката си.
Предишното споменаване на Пилат Понтийски е открито през 1961 г. върху варовикова плоча, открита в Кесария. Надписът гласял, че римският управител в Юдея е Пилат, който ръководи провинцията от името на император Тиберий. Годините на неговото управление съвпадат с периода, когато е бил разпнат Исус Христос. В Рим са открити и писмени доказателства за управлението на Пилат.
Еврейският философ Филон Александрийски през 50 г. н.е пише, че управлението на Пилат е било помрачено от „подкупи, обиди, грабежи, безчинства, екзекуции без съд, постоянно повтаряща се, непрестанна и най-висша жестокост“.
ВИЖТЕ ОЩЕ: Бивш лекар разкри мистерията на смъртта на Исус Христос