Американски и британски учени ще ръководят 5-годишно проучване за изследване на стабилността на глетчера Туейс.
Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените
Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни
Този леден масив се намира на запад от континента и е с големината на Великобритания. В момента ледникът се топи при това доста бързо. Ледникът има принос около 4% в покачването на глобалните океани, като темпът, с който ледът се топи, е нараснал почти двойно от 90-те години.
Изследователите искат да видят дали е възможно ледникът да се срути. Ако това наистина стане, то нивото на световните океани ще се повиши с 80 см или повече, предава БГНЕС.
Някои компютърни симулации показват, че подобно нещо е силно възможно и вероятно, но за да се получат добри симулации, се налага да се въведат повече данни, които трябва да се изведат от работа на място.
Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта
Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята
„Има и още един въпрос. Дали Туейс е започнал своя необратим разпад?” казва професор Дейвид Ваугхан, директор на научния отдел на британското антарктическо проучване. „Предполага се, че темповете на топене ще продължат и за вбъдеще, но това не е сигурно. Туейс е на ръба на своя необратим разпад, но за да сме сигурни в това ни трябват поне още 10 години проучвания”, допълни той.
Съветът за изследване на околната среда на Обединеното кралство заедно с Националната фондация за научни изследвания, ще разположат 100 учени на Туейс за серии от експедиции.
Още: Мистериозна глава на "човек-змия" отпреди 7500 години повдига въпроси
Още: Можете ли да кажете кой възел е най-здрав? Повечето хора се провалят
„Ако вземем архивни сателитни снимки на района на ледника ще видим, че топенето е започнало през 2000 г. и скоростта на топене е 10-12 км на година и дори по-бързо”, обясни д-р Анна Хог от университета Лийдс. „Увеличаването на топенето на ледника съвпада с изтъняването на ледената покривка и отдръпването на ледения бряг на континента. Възможно е топлата вода около ледника да е увеличила топенето”, допълва тя.
Учените ще наблюдават движенията на океанските течения под плаващия шелф.
„Не мислим, че е имало досега толкова мащабна операция, колкото тази”, казва проф. Ваугхан.
Още: Революции, променили историята по VIASAT HISTORY (ВИДЕА)
Още: Древни британци убили и разчленили най-малко 37 души