Ако сте мислили, че древните жители на Египет или Южна Америка са били първите, които са градили пирамиди, тогава помислете отново, защото нови изследвания показват, че най-ранният коничен паметник, направен от човека, може да е бил изграден в Индонезия още преди 25 000 години, пише IFL Science.
Известно като Гунунг Паданг, мястото преди това е било погрешно смятано за естествен хълм, но обширни теренни изследвания са разкрили, че цялата структура всъщност е построена от човешки ръце в продължение на няколко хилядолетия.
Radiocarbon dating has taken place at the Gunung Padang, the largest pyramid by mass on the Planet, according to the Independent Indonesian institute of sciences who say that the structure is dating to an unbelievable 27 THOUSAND Years Old.. The pyramid is 30 meters underground… pic.twitter.com/RvVpvaWD1S
— Stargazers Nation (@STARGAZERNATION) November 3, 2023
Разположен в област Сианджур провинция Западна Ява (Индонезия), Гунунг Паданг е мегалитен комплекс, който се намира на върха на привличащ вниманието хълм. Едва през 2018 г. археолозите за първи път предположили, че този хълм всъщност може да е изкуствен и че Гунунг Паданг - което означава „Планината на просветлението“ - обхваща много повече от видимите каменни структури, разположени на неговата повърхност.
ОЩЕ: Не е в Египет: Ето къде се намира най-голямата пирамида
Това изумително твърдение е на мултидисциплинарен екип от изследователи, които са прекарали три години в проучване на обекта между 2011 и 2014 г. И докато много експерти първоначално не били убедени, сега изследователите са публикували подробен отчет за своите разследвания, предоставяйки конкретни доказателства в подкрепа на идеята за Гунунг Паданг като най-старата пирамида в света.
„Радиовъглеродното датиране на органични почви разкрива множество строителни етапи, датиращи от хиляди години пр.н.е., като началната фаза датира от епохата на палеолита - пишат авторите. - Това изследване категорично предполага, че Гунунг Паданг не е естествен хълм, а подобна на пирамида конструкция“, продължават те.
Използвайки различни техники, включително томография с електрическо съпротивление (ERT), георадар (GPR) и сеизмична томография (ST), изследователите успели да изградят картина на вътрешните характеристики на хълма, както и хронологията на неговото изграждане. Сондажи в седем различни точки разкрили, че пирамидата е построена на четири различни етапа в продължение на хиляди години.
ОЩЕ: Най-големите пирамиди в света
Разпростирайки се на височина от 20 до 30 метра, структурата започва със създаването на това, което авторите наричат Блок 4. Заровена дълбоко в хълма, тази начална фаза „вероятно е възникнала като естествен хълм от лава“, който е „внимателно изваян” в сегашната си форма преди между 25 000 и 14 000 години.
Giorgio, Big fan brother. I believe it was soil, Danny Hilman Natawidjaja and his colleagues carried the work out, https://t.co/lHcaTNau2A Ali Akbar https://t.co/0uP6mZMwx7 More to the picture than meets the eye! pic.twitter.com/12O6E1XOdj
— Stargazers Nation (@STARGAZERNATION) November 3, 2023
Блок 3 - който се състои от колоновидни скали, „подредени като тухли в сграда“, е построен след това - между 7900 и 6100 г. пр.н.е. „Приблизително хилядолетие по-късно, между 6000 и 5500 пр.н.е., друг строител е дошъл в Гунунг Паданг и е построил блок 2“, пишат авторите, които добавят, че „последният строител е пристигнал между 2000 и 1100 пр.н.е., конструирайки Блок 1“.
Интересното е, че екипът също така е открил доказателства за „скрити кухини или камери в рамките на обекта“, въпреки че те ще трябва да бъдат проучени по-подробно в бъдеще. Още по-смайващ е фактът, че мястото, изглежда, умишлено е било заравяно многократно, „вероятно за да се прикрие истинската му същност с цел запазване“.
Отбелязвайки „забележителните зидарски способности“ на палеолитните майстори от Гунунг Паданг, изследователите казват, че откритията им оспорват предположението, че сложните строителни техники са били разработени едва с появата на селското стопанство преди около 11 000 години.
Пренаписвайки дългогодишен антропологичен разказ, авторите заключават, че доказателствата в Гунунг Паданг „подсказват, че усъвършенстваните строителни практики вече са били налице, когато селското стопанство може би все още не е било измислено“.
Изследването е публикувано в списанието Archaeological Prospection.