От 1 април отпада вариантът за предписване на антибиотик с хартиена рецепта и няма да има изключения за лекари и зъболекари, които да продължат да изписват лечение по този начин.
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Това съобщи заместник-министърът на здравеопазването проф. Илко Гетов, цитиран от БНР. По думите му отложеното до края на март запазване на хартиения вариант няма да бъде удължено.
Припомняме, че възможността за предписване на антибиотици и на хартия беше временно възстановена в средата на декември м.г., след като в продължение на два месеца пациенти се оплакваха от неизпълнени в аптеката рецепти заради софтуерни проблеми или заради липса на посочения в електронната рецепта медикамент.
Още: Улеснение за лекарите: Е-рецепти и без интернет
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Тогава и лекари, и зъболекари сигнализираха за затруднения в изписването на електронна рецепта, спешните медици обявиха, че не разполагат с електронен подпис, нито с компютри в линейките, което означава, че не могат да изпишат лечение на пациентите си.
Малко преди Коледа зам.-министъра Гетов обясни, че е възможно след 1 април да има изключения, в които антибиотик да се изписва на хартия – например за лекари пенсионери. Днес стана ясно, че изключения няма да има. "На този етап не се предвиждат изключения. Тествана е системата, може да работи и офлайн", казва той.
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)
Снимка: iStock
Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат
Още: Здравният министър за парите за инвитро: При необходимост тези 2 млн. лв. ще ни бъдат върнати
При офлайн режим рецептата ще се запазва в мобилното устройство и когато се възстанови връзката с интернет, ще се изпраща към здравната информационна система.
Миналата година от Лекарския съюз обявиха, че хартиената рецепта трябва да се запази като вариант, докато поне 70% от рецептите започнат да се изписват електронно.