От 1 април отпада вариантът за предписване на антибиотик с хартиена рецепта и няма да има изключения за лекари и зъболекари, които да продължат да изписват лечение по този начин.
Още: Грипна епидемия в три области
Още: Влиза в сила забраната за износ на определени лекарства
Това съобщи заместник-министърът на здравеопазването проф. Илко Гетов, цитиран от БНР. По думите му отложеното до края на март запазване на хартиения вариант няма да бъде удължено.
Припомняме, че възможността за предписване на антибиотици и на хартия беше временно възстановена в средата на декември м.г., след като в продължение на два месеца пациенти се оплакваха от неизпълнени в аптеката рецепти заради софтуерни проблеми или заради липса на посочения в електронната рецепта медикамент.
Още: Улеснение за лекарите: Е-рецепти и без интернет
Още: Край на кризата в детско отделение в Перник
Още: Грипна епидемия във Видин, в сила са временни мерки
Тогава и лекари, и зъболекари сигнализираха за затруднения в изписването на електронна рецепта, спешните медици обявиха, че не разполагат с електронен подпис, нито с компютри в линейките, което означава, че не могат да изпишат лечение на пациентите си.
Малко преди Коледа зам.-министъра Гетов обясни, че е възможно след 1 април да има изключения, в които антибиотик да се изписва на хартия – например за лекари пенсионери. Днес стана ясно, че изключения няма да има. "На този етап не се предвиждат изключения. Тествана е системата, може да работи и офлайн", казва той.
Още: Няма основания за Национална грипна епидемия: Говори проф. Ива Христова
Още: Военномедицинска академия въвежда хирургичен робот
Снимка: iStock
Още: За две години: Какво свърши държавата по Националния план за борба с рака?
Още: Заради липса на лекари: Болни деца от Перник ще бъдат транспортирани до София
При офлайн режим рецептата ще се запазва в мобилното устройство и когато се възстанови връзката с интернет, ще се изпраща към здравната информационна система.
Миналата година от Лекарския съюз обявиха, че хартиената рецепта трябва да се запази като вариант, докато поне 70% от рецептите започнат да се изписват електронно.