Националната специализирана болница за физикална терапия и рехабилитация е добре работеща и предлага добра грижа. Няма причина министерството като стопанин да ликвидира такъв обект. Не е целта на това, което министерството прави. Това заяви пред БГНЕС заместник-министърът на здравеопазването д-р Мирослав Ненков.
Още: Пациенти с множествена склероза доплащат за безплатни досега лекарства
Още: Заради ниска хигиена: Проверяват детската онкохематология в ИСУЛ
Припомяме, че в нарушение на интереса на болницата, чийто принципал е Здравното министерство, неговото ръководство отнема минерални извори в “Горна баня” и “Овча купел” и прилежащите им сгради, за да ги предостави безвъзмездно на Столична община. Решението се взима в момент, в който министърът на здравеопазването Николай Петров е в болнични. Замества го в момента Лидия Нейчева, която е фармацевт.
Директорът на болницата в „Овча купел” получи на 21 септември т.г. решението, протокол на едноличния собственик - МЗ, че е взело решение капиталът на болницата да бъде намален от 543 000 на 89 130 лева.
„Това означава, че почти всички активи на болницата са прехвърлени безвъзмездно на Столична община. „Този протокол ни задължава да извършим действията, за да се осъществи това нещо – да има нов собственик, т.е. Софийска община. МЗ ни нарежда с този протокол да предприемем нужните действия за процедурата по прехвърляне на тези имоти”, заяви пред БГНЕС тогава директорът на болницата Йордан Иванчев.
Още: Неврохирургът проф. д-р Зафер Токташ ще консултира безплатно в Пловдив!
Още: Още три области в грипна епидемия
След този документ ръководството трябва да прехвърли на Общината парка, балнеолечебницата и двата имота в квартал Горна баня. Това са приблизително 90% от всички капитали на болницата. „Реално болницата, предполагам, ще може да функционира известен период от време. Но при положение, че целият капитал е сведен до под 90 000 лева, това ще бъде изключително кратък срок. Говоря за месеци”, констатира Иванчев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Грипна епидемия в три области
Още: Влиза в сила забраната за износ на определени лекарства
„От активите на дружеството се извеждат две сгради, за които нито самото дружество, нито министерството може да положи грижа на този етап. В близко дори в средносрочен план също не може да положи грижи за тези сгради”, каза днес зам.-министърът. Той обясни, че са много скъпи, нямат финансова възможност. „Извеждането от тези активи да ги наречем, ще му намали капитала, но има вариант това да бъде компенсирано”, посочи Мирослав Ненков.