Обществото все още е много чувствително на тема епидемия и пандемия след COVID-19, внимаваме с посланията и информационната кампания, защото не искаме да се всява паника след населението.
Това коментира служебният здравен министър Галя Кондева. По думите й коклюшът не е ново заболяване, тъй като епидемиолозите отдавна го наблюдават и има данни от 2009 г.
"През последните 3 до 5 години се наблюдава нарастване досега, но не само у нас, а и в цяла Европа. Една от причините за нарастване е въвеждането на новата ваксина против коклюш през 2012 г., която е с частици от коклюша, а не от типа жива ваксина, както преди, т.е. новата ваксина е с по-слаб ефект от предходната. Сегашните тежки ефекти не са се проявявали при предишната ваксина", обясни здравният министър пред bTV.
Още: Образователният министър: Класовете в карантина заради коклюша са под 100
На въпрос дали хората трябва отново да се ваксинират, без значение от възрастта си, и докога трае имунитетът, Кондева каза:
"Според имунизационния календар последната ваксина се поставя на 12-годишна възраст. Една от подходящите мерки сега е да насочим възможност за имунизация на бременните жени с цел да предпазим и майката, и новороденото до започване на задължителните имунизации според календара", каза тя. През седмицата правителството взе именно такова решение да има безплатни ваксини за коклюш за бременните у нас.
"Коклюшът е със сезонност лято-есен, появата му сега е малко изпреварваща - кога ще бъде точно пикът, е трудно да се каже. Сегашните празнични дни поне 7-8 дни децата няма да са в клас и няма да се разпространява болестта. Не е необходимо да се всява паника - до 24 април бяха 522 случая в 21 области. Нещата са под контрол, място за паника и притеснение няма", каза още Галя Кондева.
Още: Коклюш: 14 дни карантина, друга ваксина може да е фактор за картината на болестта