Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Здравният министър: Пандемията свали маските. Обяснения за плановете и системата

18 ноември 2020, 08:30 часа • 18077 прочитания

Нашата система не е реформирана. Всичко, което виждаме, е резултат от незавършените реформи много години назад. Но сега моментът не е за реформи, не е за резки действия, които да отклоняват системата в една или друга посока. Основната ни цел трябва да е системата да работи като едно цяло. Това заяви здравният министър проф. Костадин Ангелов.

Още: Още три области в грипна епидемия

Още: Грипна епидемия в три области

По думите му, имаме достатъчно болнични легла. България обаче е и една от държавите, където имаме недостиг на лекари и медицински сестри, подчерта здравният министър пред БНТ. Той цитира статия на Deutsche Welle, за липса на медици и в Германия – около 4000 лекари и медицински сестри липсват за интензивните отделения. Като че ли в нашата страна професията на лекарите и медицинските сестри загуби своята привлекателност, добави Ангелов.

Увеличаване на трудовите възнаграждения на всички лекари, сестри и санитари. От 1 януари – 600 лв. бруто повече на месец за всеки лекар, 360 лв. бруто повече за медицинските сестри и 120 лв. бруто повече за санитарите – това е основната мярка, която Ангелов каза относно медиците ни. И посочи, че наблюдавал неразбиране на проблемите на едно съсловие от здравната система от други съсловия, без да посочва имена. Кризата доведе до това да паднат всички маски – видяхме истинските възможности на системата и те не са добри, заключи министърът. „Сега виждаме, че броят на инфекционистите е малък – променя се в движение, но то не може да стане изведнъж”, каза Ангелов.

Ангелов изрично благодари на всички частни болници, които са приели коронавирус пациенти. Той даде пример за Пловдив и София, където частните болници помогнали – „в момента системата диша”, по думите му, но Ангелов каза и, че има забележки към частните болници.

Още: Влиза в сила забраната за износ на определени лекарства

Още: Край на кризата в детско отделение в Перник

Що е отнася до т.нар. „чисти от коронавирус болници”, Ангелов поясни – като преминем 600 болни на 100 000 за период от 14 дни, тогава ще има изцяло коронавирус болници и изцяло чисти болници от COVID-19. На въпрос как ще се избират болниците, отговорът беше – предлагат се и се избират от регионалните щабове. „Може не навсякъде това да е възможно, може не навсякъде да има нужда”, обясни министърът. А на въпрос дали няма да закъснеем с тази мярка, защото вече ще сме в друг пик, отговорът беше, че това заболяване опровергало всички числа и прогнози. Имаме обаче план за действие, който е ясен, увери здравният министър.

На национално ниво няма никакъв недостиг на медикаменти, но на места има сигнали, че липсват медикаменти – направихме организация на национално ниво през ИАЛ за заявяване на допълнителни количество нискомолекулярен хепарин, даде пример Ангелов. Ако е необходимо, ще има денонощно зареждане на аптеки с лекарства, добави министърът. Той предупреди за пореден път, че има презапасяване с лекарства.

Категорично няма да има забавяне на лечение заради отлагане на планови операции. Не са забранени онкологични операции, не са забранени спешни операции. Всичко е възможно, разчитам на съвестта на лекарите, обобщи Ангелов относно променените реалности на здравеопазването ни.

Електронната рецепта е на такова ниво, че беше вече представена от „Информационно обслужване”, но трябва да има свързаност с различните участници, каза още Ангелов. Припомняме, че има обвинения, включително от д-р Стойчо Кацаров, че има готова платформа, но тя е безплатна и няма кой да спечели от нея.

Още: Военномедицинска академия въвежда хирургичен робот

Още: За две години: Какво свърши държавата по Националния план за борба с рака?

Още: "Поредни рекорди: 4828 души заразени с коронавирус за ден, над 1200 са оздравели"

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес