„Не отчитаме натиск върху лечебните заведения в областите Враца, Монтана и Видин по отношение лечението на пациенти с коронавирусна инфекция. Регистрираме единствено повишени нива на заболяемостта на територията на област Враца. Всички болници са обезпечени с достатъчно количества лични предпазни средства, дезинфектанти и консумативи.“ Това заяви министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов пред медии във Враца, където проведе среща с директорите на трите регионални здравни инспекции, отговарящи за изпълнението на Националния ваксинационен план в района, съобщиха от пресцентъра на Министерството на здравеопазването.
Здравният министър коментира, че не е удовлетворен от темпа на ваксиниране срещу COVID-19, а сред причините посочи факта, че част от записаните за имунизация граждани не се явяват в конкретния ден. Като недобра практика той определи и поведението на някои лични лекари, които препоръчват на своите пациенти да не се ваксинират. „За мен като лекар това е неразбираемо, защото всеки загубен човешки живот е загуба за цялата държава. В този смисъл грешна е стратегията да изчакаме недоверието ни да се превърне в доверие. Ние лекарите сме полагали клетва да опазваме човешкия живот и да се облягаме в решенията си на науката. Науката днес казва, че ваксините са сигурни и ще гарантират нормалния ни живот, когато ваксинираме поне 70% от населението“, категоричен бе той.
За да се избегне забавяне в цялостния ваксинационен процес и за да се осигури по-бърз достъп до ваксина на лица от уязвимите групи, от Националния ваксинационен щаб са предложили на министъра да стартира и четвърта фаза от Националния ваксинационен план. В нея попадат възрастни хора на и над 65-години и лица с придружаващи хронични заболявания поради по-тежкото протичане на заболяването и по-високия риск от развитие на усложнения и смъртен изход, в т.ч. имунокомпроментирани или лица с вторични имунни дефицити. Това съобщи проф. Ангелов и уточни, че в кратки срокове предложението ще бъде обсъдено на експертно ниво и ще бъде взето окончателното решение.
Най-късно в началото на март ще заработи модулът в Единния информационен портал за регистрация на желаещите да бъдат имунизирани. Системата ще дава възможност всеки гражданин, независимо в коя точка на страната се намира, да избере ваксинационния пункт, в който да бъде имунизиран. Платформата представлява своеобразна електронна регистратура, като въвеждането ѝ значително ще улесни хората, беше категоричен Ангелов. По отношение на личните лекари здравният министър коментира, че те ще получат отговор на всички свои въпроси, касаещи ваксините и ваксинационния процес, така че да проведат една информативна и спокойна кампания сред пациентите от листите си.
В отговор на журналистически въпрос за трагедията с шестнадесетгодишното дете, което почина при токов удар, проф. Ангелов заяви: „Сигурен съм, че проверката ще стигне до истината. Това, което мога да обещая, е, че ако бъде установена нередност, към която отношение има лечебното заведение, ще съм абсолютно безкомпромисен в наказанията, които ще наложа.“