Служебното правителство прехвърли спешната медицинска помощ по въздух към Държавния авиационен оператор (бившия Авиоотряд 28). Това е в изцяло общ икономически интерес. Целта е трайно, устойчиво и много отговорно решаване на въпроса за осигуряване на въздушния транспорт, тъй като Държавният авиационен оператор се е доказал. Това каза в студиото на "Още от деня" по БНТ министърът на здравеопазването Асен Меджидиев.
Имаме решение от вчера, с което Министерството на здравеопазването подписа с фирмата "Леонардо", за закупуване на шест хеликоптера по Плана за възстановяване и устойчивост, допълни министърът.
По думите му, първият хеликоптер за оказване на спешна медицинска помощ ще се достави до 15 декември, а до средата на годината се очакват още два. Те ще бъдат позиционирани в София, Безмер и Долна Митрополия. Той изрази надежда в следващите 20 дни да започне обучението на лекарите и медицинските сестри, които ще оказват въздушна помощ.
"Силно се надявам юни-юли месец да имаме хеликоптери и екипите да бъдат подготвени, както площадките и хангарите, да се създаде добър координационен център в София, който да регулира транспорта и да прави връзка със звената на спешна помощ в страната", посочи здравният министър. Асен Меджидиев категорично заяви, че България не желае повече доставки на ваксини за Covid-19.