Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо ръкавиците за еднократна употреба не защитават от коронавируса

16 май 2020, 13:30 часа • 10278 прочитания

Гумените ръкавици се смятат за едно от средствата за защита от заразяване с коронавирус. Но ако практически не останаха съмнения в ефективността на защитните маски при профилактиката на COVID-19 (СЗО призна необходимостта от използването им), то отговорът на въпроса дали ръкавиците предпазват от коронавируса, е по-скоро отрицателен. Това заключава Deutsche Welle, позовавайки се на експерти. Ето с какво са свързани съмненията:

Още: Заради ниска хигиена: Проверяват детската онкохематология в ИСУЛ

Още: Неврохирургът проф. д-р Зафер Токташ ще консултира безплатно в Пловдив!

Защитата е само за кратко време

Независимо, че лекарите и целият медицински персонал в работата си задължително използват ръкавици за еднократна употреба, те защитават ръцете им само от груби замърсявания, например от кръв и други биологични течности. Защита от бактерии и вируси ръкавиците осигуряват само за съвсем кратко време.

Цялата работа е там, че ръкавиците са направени от порест материал. Затова колкото по-дълго ги носите, толкова по-лесно патогенните микроорганизми могат да проникнат във вътрешността. Това е една от причините, поради която лекарите, след използване на ръкавици, прецизно да мият и дезинфекцират ръцете си.

Още: Още три области в грипна епидемия

Още: Грипна епидемия в три области

Измамното чувство за стерилност

Ръкавиците за еднократна употреба от винил, латекс или нитрил създават чувство за стерилност, но това впечатление е твърде измамно. Много хора, сложили ръкавици, внимават повече да не докосват лицето си, но те все едно го правят достатъчно често, без да забележат.

След свалянето на ръкавиците, медиците всеки път прецизно мият ръцете си. Нещо повече – лекарите предупреждават, че носенето на ръкавици може даже да увеличи риска от заразяване. В еднократни ръкавици кожата много бързо започва да се поти. А топлият и влажен климат е идеалната среда за всякакви бактерии и вируси.

Немският лекар-терапевт Марк Ханефелд призовава в Twitter и Facebook населението да престане да носи медицински ръкавици в бита, припомни Deutsche Welle.  "В топлата и влажна среда под ръкавиците, бактериите преспокойно се размножават и най-накрая, след свалянето на ръкавиците, на ръцете ви остава истинска клоака, с което ви поздравявам“, цитира Ханфелд изданието.

Още: Грипна епидемия във Видин, в сила са временни мерки

Още: Няма основания за Национална грипна епидемия: Говори проф. Ива Христова

С ръкавици по-лесно ли е да се заразиш с вирус?

Към подобно мнение се придържа и пулмологът Йенс Матю, посочва още изданието, визирайки негово интервю за немската медийна компания SWR, в което заявява, че ръкавиците не само, че не защитават от заразяване с коронавирус, но даже може да спомогнат за това. „За много кратко време ръкавицата за еднократна употреба събира на повърхността си много повече бактерии, отколкото наскоро митата ръка“, пояснява лекарят.

Най-добрата защита от вируси и бактерии – митите ръце

Оглавяващият австрийската организация по инфекциозен контрол (ÖGKH) Оян Ассадиан, вече в продължение на много години предупреждава хората за нецелесъобразното ползване на медицински ръкавици.  „Аз въобще не препоръчвам хора без знания в областта на медицината да носят еднократни ръкавици в бита. Изискват се определени знания и тренираност, за това при сваляне на ръкавиците, полепените по тях микроорганизми да остават там, а не да се окажат после на ръцете, китките или ръкавите“, обяснява инфекционистът в интервю за онлайн-изданието pflegen-online.de.

Затова, ако искате да защитите от коронавируса себе си и своите близки, трябва да се придържате към традиционните мерки за профилактика – регулярно да миете ръцете си със сапун и по възможност да се въздържате от посещения на обществени места. А слагането на еднократни ръкавици за пазаруване в магазина, не си заслужава, заключава Deutsche Welle.

Във връзка с въвеждането в Москва и Санкт-Петербург на глоби за появяване на обществени места без защитни маски и ръкавици, Deutsche Welle отбеляза в рускоезичното си издание, че според специалистите ръкавиците допринасят повече вреда, отколкото полза.

Всичко за коронавируса следете ТУК.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ива Иванова
Ива Иванова Отговорен редактор
Новините днес