Около 54% от болниците у нас не генерират загуби. Критичните болници са "Пирогов", Александровска болница, болница "Свети Георги" в Пловдив и болницата за хематологични заболявания в София. Тези болници са най-зле финансово. Това заяви заместник-министърът на здравеопазването д-р Петър Грибнев пред БНТ.
Още: Грипна епидемия в три области
Още: Влиза в сила забраната за износ на определени лекарства
Защо Окръжна болница успява да се държи финансово, защо други общински болници успяват да се държат добре финансово? Когато една болница има достатъчно пациенти, би трябвало да получава достатъчно средства за нейното финансиране, обясни д-р Грибнев.
Той даде пример, че болниците в Самоков и в Гоце Делчев са общински, но се държат добре финансово и се развиват. Болницата в Чирпан не успява да се развие, посочи заместник-министърът на здравеопазването.
Болниците, които се държат добре финансово, ще продължат да съществуват, но тези, които не се държат стабилно финансово, сме предприели мерки да предоставят адекватни бизнес планове не за година, а детайлни за 6 месеца как да се промени пътят на болницата, уточни д-р Грибнев.
Още: Край на кризата в детско отделение в Перник
Още: Грипна епидемия във Видин, в сила са временни мерки
Министерство на здравеопазването постоянно осъществява контрол, когато се налага. Когато системата стане видима за всички след въвеждането на електронното направление, ще можем да кажем къде и в кои болници има голямо натоварване, изтъкна заместник-министърът на здравеопазването.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Няма основания за Национална грипна епидемия: Говори проф. Ива Христова
"Електронното здравеопазване върви - въведохме електронното направление, а през август предстои да въведем електронната хоспитализация", подчерта д-р Грибнев.
Още: Ръст в броя на новите случаи на коронавирус у нас за денонощие