Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Зам.-кмет на София разкритикува остро здравното министерство

24 юни 2014, 16:01 часа • 19694 прочитания

Министерството на здравеопазването е една марионетка без пари, без власт и без политическа воля. Това каза ген. Стоян Тонев, зам.-кмет на Столична община с ресор здравеопазване и бивш директор на ВМА, на пресконференция днес, предаде "Фокус".

Още: Заради ниска хигиена: Проверяват детската онкохематология в ИСУЛ

Още: Неврохирургът проф. д-р Зафер Токташ ще консултира безплатно в Пловдив!

По думите му дълговете на болниците ще продължават да се увеличават, защото лечебните заведения не са си получили надлимитните пари близо 3 месеца.

„Един от основните проблеми е корекция на бюджета на Здравната каса. Това се знае от три месеца, а защо три месеца не става, един Господ знае и министърът на здравеопазването. Самият технически процес на корекцията е минимум 20 дни. Т.е, ако утре се внесе в Народното събрание, минимум 20 дни са необходими, а дали ще има Народно събрание след 20 дни, също Господ знае", каза Тонев.

Според него вторият проблем е, че Надзорния съвет иска 330 млн. лева. От миналата година са били прехвърлени 150 млн., които Касата трябваше да плати за 2013 година, а тя ги прехвърли за 2014 г. Вероятно е сега да се опитат да ги прехвърлят за 2015 г.

Още: Още три области в грипна епидемия

Още: Грипна епидемия в три области

„Инвестициите в здравеопазването за апаратури и ремонти през тази година през първите 6 месеца и през изминалата година са най-малко в последните 20 години, защото Министерството на здравеопазването е една марионетка без пари, без власт и без политическа воля. Нямаме инвестиции, апаратурата не се подменя. В момента, фирмите, както фармацевтични, така и на апаратура са въвели 64 запора за парите, които болниците получават от Касата. По този начин те могат да блокират цялата сума, която определена болница получава от Касата. Това е следващото опасно нещо", допълни още Тонев.

"Последното, което е част от системата, това е държавата – всички знаем, че тя поема здравните осигуровки на осем групи население. Четвърта година поред, с едно прекъсване през 2012 г. държавата изплаща 50% от 8% от минимална работна заплата, т.е тези хора освен, че им се изплащат на минимална работна заплата, държавата дава и 50%. Сумата, която всяка година, включително и тази, държавата дължи на Здравната каса за този тип 8 групи е 400 млн. лева. А колко е дефицитът? Т.е самата държава си плаща определените суми, които са гласувани. Това е свързано с още едно нарушение, което се прави – те не се изплащат редовно, а когато държавата реши, в случая това е финансовият министър", посочи още ген. Тонев.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Райкова
Деница Райкова Отговорен редактор
Новините днес