На 14 февруари Министерство на здравеопазването разпореди чрез общопрактикуващите лекари да бъдат издирени и установени всички лица от 13-месечна до 18-годишна възраст без данни за имунизация и с пропуск в имунизационната схема и незабавното им обхващане с една доза ваксина срещу морбили, паротит и рубеола. Съгласно Имунизационния календар на Република България на децата безплатно се поставят задължителна профилактична имунизация с комбинирана ваксина срещу морбили, паротит и рубеола от тринадесетия месец (след навършване на 13-месечна възраст) и реимунизация срещу морбили, паротит, рубеола на 12-годишна възраст.
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Съгласно Наредба 15 НАРЕДБА № 15 от 12.05.2005 г. за имунизациите в Република България ваксината срещу морбили, паротит и рубеола се слага на 13-месечна и 12-годишна възраст. Личният лекар следи спазването на имунизационния календар на пациентите си и ги информира при настъпването на срок за ваксиниране. В някои случаи може да се допусне отлагане и те са посочени в чл. 20 от Наредбата.
Чл. 20. (1) Задължителните имунизации и реимунизации могат да бъдат отлагани при наличие на медицински противопоказания съгласно приложение № 10 (това са тежки имунодефицитни състояния, остри инфекциозни заболявания, фебрилни състояния, диабет и др.)
(2) Отлагането по медицински противопоказания се извършва от лекарите по чл. 15, ал. 1 след консултация и становище от лекар специалист по основното заболяване, с изключение отлагането при остри инфекциозни заболявания, включително в периода на рековалесценция или фебрилни състояния, при които не се изисква мнение от лекар специалист. Отлагането се отразява в обменната карта на новороденото и в ЛАК на лицето, отложено от имунизации. Отлагане от имунизации се допуска за не повече от три месеца.
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
(3) Отлагането по медицински противопоказания за срок, по-дълъг от три месеца, се извършва с решение на областна специализирана комисия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
(4) Комисията по ал. 3 се определя ежегодно със заповед на директора на РЗИ и включва епидемиолози от РЗИ, педиатри, невролози и инфекционисти. Председател на комисията е представител на РЗИ. В работата на комисията председателят има право да привлича за участие и други специалисти по профила на заболяването, по повод на което се предлага отлагането.
При отказ от поставяне на ваксина личният лекар сигнализира регионалната здравна инспекция, а от там може да наложат глоба в размер до 200 лв. на родителя, отказал ваксиниране на детето си.
Справка в сайта на Националния център по обществено здраве и анализи показва, че през декември 2018 година са регистрирани пет случая на морбили. Общо за 2018 година случаите са 13.
Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)
Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат
Картината дотук
Четири от случаите на морбили са потвърдени лабораторно в Националната референтна лаборатория към НЦЗПБ – гр. София. Това гласи официално съобщение на сайта на РЗИ - Благоевград.
От там уточняват, че на 14 февруари са установени още 12 контактни лица - деца между 5-месечна и 9-годишна възраст, чиято клинична картина съответства на заболяването. Шест от тези деца и един родител с подобна симптоматика са хоспитализирани в ИО на МБАЛ – гр. Благоевград. Другите пет са хоспитализирани в УМБАЛ "Св. Анна"-София АД. Децата са леко до средно увредени от болестта, заяви д-р Петър Петров началник на "Инфекциозно отделение" в болницата. Предстои им лечение с продължителност поне пет дни, преди да бъдат изписани, уточни д-р Петров. От болничното заведение допълват още, че децата не са били ваксинирани.
Първите 2 случая, които са хоспитализирани в ИО – на МБАЛ – гр. Гоце Делчев продължават да се лекуват в отделението. В момента всички са в добро общо състояние. Общо са издирени 145 издирени контактни лица, които се наблюдават.
Връчени са предписания на всички ОПЛ в Благоевградска област да издирят всички свои пациенти до 18 г. възраст с пропуснати имунизации срещу морбили, за да бъдат обхванати с 1 доза ваксина.
За ограничаване разпространението на заболяването и предотвратяване възникването на нови случаи по разпоредба на Министерство на здравеопазването със Заповед на Директора на РЗИ – Благоевград – д-р Калоян Калоянов се затвори детското отделение на МБАЛ- гр. Разлог. Децата нуждаещи се от хоспитализация ще бъдат пренасочвани за лечение в ДО на МБАЛ – гр. Гоце Делчев и ДО на МБАЛ – гр. Благоевград.
Епидемиологичното проучване продължава.