През последните години се увеличава броят на децата с диагнози от аустистичния спектър. Това каза за Радио „Фокус“ - Бургас доц. Диана Циркова, психоаналитик и преподавател по детска психология в Бургаския университет, във връзка с Международния ден на осведомеността за аутизъм. По думите ѝ все по-често търсят съдействие и родители на деца с диагноза генерализирано разстройство на развитието. Според Циркова напоследък тенденциите са да се увеличава свръхдиагностицирането.
Още: Близо 3 500 души са потърсили помощ в "Пирогов" по празниците
Още: От 7000 психиатрите у нас са намалели на 2700
"Трябва да има много по-задълбочена диференциация вътре в това страдание, тъй като то обединява неврологични проблеми, заедно с психологични проблеми и социална интеграция. Това изисква фокусиране на вниманието за всеки отделен случай", каза още тя.
"Децата с поставена диагноза аутизъм имат различно развитие. Някои от тях успяват да излязат от това състояние. Успяват да се интегрират, въпреки че запазват някои особености от възприятията си. Ние, работещите с такива деца, трябва да полагаме усилия от всички страни, за да съпътстваме тези деца, защото оставени без подкрепа, тези деца много бързо правят регрес", добави психологът. По думите ѝ, за да бъде успешна работата на специалиста в такива случаи е много важно желанието му за работа с диагностицираните деца и техните семейства, защото се изисква много време и толериране на една голяма неопределеност.