Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Все още болниците редовно не обявяват онлайн колко струват услугите им

17 юни 2019, 08:30 часа • 27254 прочитания

Все още много често в сайтовете на здравните заведения в България липсва информация колко трябва да се плаща за съответните услуги, предлагани от съответната болница. От оповестените тарифи се вижда, че раждането например стартира от 900 лв. и стига 2400 лв., коментира в. "Сега".

"Лечебните заведения са длъжни да поставят на общодостъпни места в сградата си информация относно вида и цената на всички предоставяни медицински и други услуги и за начина на заплащането им. Информацията се публикува и на интернет страницата на лечебните заведения или се оповестява по друг обичаен начин, както и на интернет страницата на Министерството на здравеопазването", пише в закона. Тъй като това не е станало, от Министерството на здравеопазването (МЗ) дават на болниците нов срок - до 14 юни, за да посочат къде са оповестили ценоразписа си, както и да пратят данните на ведомството. А понеже няма достатъчно информация, на сайта на здравното министерство също ги няма необходимите данни. 

Голяма част от частните болници и някои от държавните не са качили всички цени на предоставяните извън платеното от здравната каса на сайтовете си. Често лечебните заведения ограничават оповестяването на информацията до цената на избора на екип и избора на лекар, които имат нормативен таван - не повече от 900 лв. за екип и 500 лв. за лекар. Качени са и цени на медицинските услуги на свободни тарифи, т.е. за неосигурени пациенти или такива, решили сами да покрият цената на лечението си. Липсват обаче ценоразписите за десетките такси, които пациентите често дори не избират, но се налага да плащат - ВИП стаи, персонални медицински сестри, различни видове консумативи, консултации и административни услуги. Така като се съберат всички такси и услуги, които пациентите дори не са поискали, накрая има случаи, в които се налага да се плащат по 1500 лв. и повече. Най-ясни са цените на АГ лечението и най-вече на раждането - дори да няма посочени за друго цени, родилките поне са наясно в детайли колко ще им струва появата на детето им.

"Токуда" е сред малкото болници, обявили цени на стаи - ВИП стаята е 85 лв. на денонощие, а "лукс" стая - 125 лв. Цените на избор на екип, лекар и за придружител обаче се търсят на място в болницата, а други услуги не се споменават. Пациенти обаче твърдят, че са плащали такса "битово обслужване повече от 3 дни" - 120 лв., "медицинска адаптация" - 300 лв., самостоятелен сестрински пост - 150 лв. Обявени са и цени в АГ отделението - на раждане - 1600 лв., пакети за проследяване на бременността - от 637 до 1242 лв., неонатален пакет - 700 лв., единична стая - 200 лв. Останалите отделения обаче не посочват цени.

"Софиямед" уведомява, че е възможен избор на допълнителни услуги - екип, лекар, сестра, хранене, но не посочва цени. Същото важи и за другите болници от веригата - "Пълмед" и "Бургасмед".

Столичната "Полимед" е сред малкото, които имат детайлен ценоразпис на сайта си. Там фигурират услуги като: меню за хранене 20 лв. на ден; административни услуги - оформяне и обработка на документи, статистическа обработка, поддръжка на компютърна система и софтуер, консумативи за административно обслужване - 120 лв. на ден; финансови услуги - поддръжка на счетоводен софтуер, консумативи за финансово обслужване - 120 лв. на ден. Има и цени на лечение, ако то не е по линия на здравната каса, но пък няма цени на избор на екип и лекар.

Доста осведомени са пациентките на болница "Вита". Там здравноосигурените родилки например могат да изберат "пакет нормално раждане без избор на екип: 1600 лв.", "раждане с план на раждащата: 1600 лв. нормално, 2000 лв. оперативно", а ВИП пакетът за оперативно раждане е 2400 лв. Пакетите са детайлно описани, както и доплащанията над тях - например допълнителният престой струва 100 лв. на ден, както и престоят на придружител. При други специалности обаче цените на лечението се определят след преглед и не са споменати, както и изборът на екип. Описани са и всички цени на прегледи и лечение в доболничната помощ.

На сайта на болница "Надежда" обаче липсва каквато и да било информация за платени услуги, а според пациенти на лечебното заведение те съществуват, и то на доста високи цени. За разлика от тях общинската "Шейново" има детайлен ценоразпис на всякакви медицински и допълнителни дейности, според който изборът на екип е 900 лв., а ВИП стая - 70 лв. Толкова е изборът на екип за раждане и в бившата "Тина Киркова", самостоятелната стая е 75 лв., цезаровото сечение по желание е 1400 лв., а доплащането за ендоскопска операция - 900 лв.

Нито дума за цени не е спомената и на сайта на частната МБАЛ "Св. София". Същото важи и за "Сърце и мозък" в Плевен.

Държавното

С някои изключения, големите държавни болници са публикували подробни ценоразписи за всички медицински услуги срещу заплащане, цените на прегледите на свободен прием, както и на избора на екип - на някои места. В Александровска болница например той варира от 250 до 900 лв. според големината на операцията, прегледът при професор е 60 лв., при нехабилитиран специалист - 40 лв. Отличник обаче е варненската университетска болница "Св. Марина", където в над 70 страници са описани всички платени услуги, включително цените на прегледите при всеки от лекарите в болницата поименно (най-скъпо е разчитането на ПЕТ скенер от депутата от БСП проф. Анелия Клисарова - 200 лв.). Болницата е и сред малкото, обявили и ценоразпис на медицинските изделия, които пациентите трябва да плащат. Цени на консумативи са обявили и от "Майчин дом".

 

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес