Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Вече има ваксинирани, които 4 месеца по-късно са се разболели от COVID-19

11 ноември 2020, 10:07 часа • 12590 прочитания

"Вече имаме хора, ваксинирани, които четири месеца по-късно са се разболели. Тоест имунитетът е много особен. Премиерът се притесняваше за ваксините. Моето мнение след проучване. Има две ваксини - от първо поколение с много висок титър антитела - казва се NovaVax. Второто поколение това са клетъчен и хoмонален антителен имунитет - това е ваксината, с която ще се имунизират САЩ и Корея, т.е. най-близкият съюзник на Америка. И трето поколение - са тези, които произвеждат и двата имунитета, плюс имуноглобулин А. Те са таблетка и назален спрей. Ако изчакаме малко можем да си вземем най-добрите ваксини, защото трябва да ви кажа, че от лабораторията по превантивна медицина в Гинсбруг, казаха, че ако се избере грешна ваксина, ще има огромен бум на автоимунните заболявания, т.е. трябва да сме много внимателни и трябва да има дискусия от много хора, не само специалисти и вирусолози. Ето, аз съм изчел някои неща и мога да защитя позицията си. Бързането може да е фатално. И това непрекъснато повтаря топепидемиологът на САЩ Фаучи. В момента сме във фаза "челен сблъсък между ваксините". Такава имаше между Novavax и на Moderna, и победи Novavax. Това каза пред btv хематолога от МВР болница д-р Чавдар Ботев.

За даряването на кръвна плазма и лечението с нея

Според  него антителата срещу новия коронаиврус могат да паднат наполовина за един ден. Това шокирало лекарите, които лекуват с кръвна плазма. Затова е много важен периодът, в който се дарява тя и много е важно да се изследват вирусно тонизиращите антитела. Препоръчително е даряваето на кръвна плаза да става 40 дни след преболедуване на COVID-19. Това каза той пред btv.

Той поясни, че вече се дарява доста повече плазма, но и търсенето е нараснало.„Тази терапия работи, доказала се е. Това е нещо, което е евтино и ни е помагало в продължение на 130 г. Трябва да се облекчи процесът. В момента се наблюдава тенденция много желаещи да отиват при лоши условия и това ги демотивира. Ние сме в началото на една война“, коментира д-р Ботев.

Той обясни още, че при лечение с антитела отпада необходимостта от антибиотици. Затова д-р Ботев предложи цялата стратегия на борба с COVID-19 в България да се изгради върху този метод.

Хематологът посочи, че ден, преди да се появят симптомите на COVID-19, човек е свръх активен, излиза повече и така разнася вируса. Терапията с кръвна плазма се препоръчва за пациенти с придружаващи заболявания.

„От петия до единадесетия ден е периодът със симптоми като гадене, повръщане, висока температура. В този период се лекува с противовирусни средства, тоест това е стандартното място за лечение с кръвна плазма“, каза още той.

Докторът коментира, че в 20% от случаите заболяването отива към белия дроб.

Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес