Третото дете, на което беше направена костно-мозъчна трансплантация след подновяване на тази дейност в Клиниката по детска онкохематология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“, беше изписано. То ще продължи лечението си, под стриктен лекарски контрол, при домашни условия.
Още: Кристиан Вигенин с личен приоритет – справянето със „здравните пустини“
Става въпрос за 17-годишното момиче от София с Болест на Ходжкин, на което беше направена автоложна трансплантация, при която са използвани собствени клетки на детето, които са обработени по определен начин.
ОЩЕ: Предлагат нови правила за проследяване преди и след трансплантация
Междувременно е даден ход на четвърта костно-мозъчна трансплантация, отново автоложна, на 15-годишно момиче от Украйна, което също е с Болест на Ходжкин. Детето е диагностицирано със злокачественото заболяване на кръвта още в родината си, но се е наложило да продължи лечението си в България, след като с родителите си, се е трябвало да напусне Украйна заради бушуващата там война.
Още: Третият медицински хеликоптер вече е у нас (ВИДЕО, СНИМКИ)
Още: Онкологичен семинар: Група болници Мемориал и Здравен Информационен Център Медикъл Караджъ
„Вече имаме готовност и за алогенна трансплантация, но тя ще остане вероятно за догодина, тъй като в момента нямаме пациент, който да се нуждае от нея“, обяснява доц. д-р Боряна Аврамова, началник на клиниката. Тя допълва, че постепенно се преодолява и проблемът с медицинските сестри, който още не е решен напълно, но броят им е достатъчен за извършването на две трансплантации едновременно. „Имаме идеята да станем База за обучение на педиатрични сестри и по този начин да привлечем още млади колеги, които да се присъединят към екипа“, разкрива доц. д-р Аврамова.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Безплатни консултации с ревматолог - проф. д-р Шенол Кобак в София на 12.04.25 г.
Още: На комисия: Кога и с колко ще вдигнат заплатите в държавните психиатрични болници
ОЩЕ: 5-годишно момченце ще претърпи костно-мозъчна трансплантация в ИСУЛ
Плановете са до края на годината да бъдат извършени още две автоложни костно-мозъчни трансплантации в Клиниката по детска клинична хематология и онкология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“, с което общият им брой ще стане шест.
Основната разлика между автоложна и алогненна трансплантация на стволови клетки е въз основа на това кой дарява стволовите клетки. При автоложната за трансплантацията се използват собствените клетки на пациента. При алогенната стволовите клетки са от лице, различно от пациента – съответстващ донор или роднина.
Още: По един човек на смяна с психично болните: Персоналът застарява, а заплатите са ниски
Още: Мултиплен Миелом – болестта, която често се прикрива зад болка в гърба, слабост и умора
В България средно годишно около 10 – 12 деца се нуждаят от алогении и 15-20 деца от автоложни трансплантации. Алогенните трансплантации са по-сложни и изискват намирането на подходящ донор (за разлика от автоложните, при които за трансплантацията се използват собствените клетки на пациента).