Хепатит А се разпространи в над 20 училища и детски градини в София. Данните, разпространени от в петък от Министерството на здравеопазването, са за периода от 5 юли до 5 ноември.
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
153 души са регистрирани като заразени в Столичната здравна инпекция, като 144 от тях са деца на възраст между 2 и 16 години.
Тези, при които болестта се е проявила, са само 20% от всички заразени. При останалите 80% заболяването протича безсимптомно. Инкубационният срок на хепатит А е около 45-50 дни", обясни доц. д-р Атанас Мангъров пред Нова телевизия.
По думите му ваксината е единствената мярка, която може да се предприеме, за да се намали епидемията. Имунизации се правят друкратно в интервал от 6 месеца. Най-добре е те да бъдат направени преди заразяване с болестта. В противен случай ваксината няма да навреди на здравето ни, но най-вероятно няма да има ефект.
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
Д-р Мангъров добави, че грипната епидемия се развива в края на декември и началото на януари, като никой не може да предвиди с точност кога ще започне тя. Според медика все още е рано за поява на случаи на грип. Боледуващите в София са с вирусни заболявания, но няма доказани случаи на грип. Симптомите са висока температура, отпадналост, кашлица, повръщане, мускулни болки. Това, което отличава другите инфекции, е, че те не са толкова широко разпространени и в сравнение с грипа, протичат много по-леко, добави доц. Мангъров.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански