Общопрактикуващият лекар Д-р Гергана Николова посочи пред btv, че бременните жени могат и трябва да се ваксинират с противогрипна васкина в условията на пандемия от коронавирус. Децата над 6-месечна възраст също могат да бъдат ваксинирани, допълни тя.
„Поставянето на противогрипна ваксина при бременните има и ефект, че пази и бебето след като се роди, поне 6 месеца“, отбеляза лекарят.
„Препоръчвам на всички, които са над 65 години, на бременните и често боледуващи деца, на хора с хронични заболявания – да си поставят ваксина“, посъветва д-р Гергана Николова. И допълни: "За грипа е рано още, той ще дойде през ноември – декември".
Според д-р Гергана Николова статистиката сочи, че България е на последно място в Европа по поставяне на противогрипни ваксини. В същото време: „Пациентите, които са посъветвани от своите лекари да си поставят ваксина, 87% го правят“, каза тя.
На тези, които се колебаят дали да си сложат вирусологът проф. Радостина Александрова припомни, че противогрипната ваксина ни пази не само от грипа, но намалява и риска от инфаркти и инсулти, особени при пациенти над определена възраст.
Няма как противогрипната ваксина да ни навреди, но безспорни са ползите, според проф Алксандрова.
Според вирусолога целта на противогрипната ваксина е да ни осигури защита, така че дори и хората, които бъдат инфектирани, да преболедуват много по-леко, а основната й цел е да предотврати тежките усложнения.
Тя коментира, и че при поставянето на ваксината има индивидуална реакция. „Хората трябва да бъдат спокойни, защото ваксините не съдържат активен вирус – той е деактивиран и раздробен допълнително“, обясни вирусологът.
„Всеки един от грипните вируси би могъл да нанесе сериозни поражения, особено в организма на пациент с хронични заболявания. Много тежки и сериозни са усложненията при децата“, обясни и д-р Гергана Николова.
По думите на д-р Николова противогрипната ваксина обаче не е панацея срещу всичко, което ще ни срещне през зимата. Тя ни пази от грипните причинители за този есенно – зимен сезон, уточни лекарят.