За изминалото денонощие са регистрирани 17 случая на коронавирус, при 1273 направени PCR теста. Общо потвърдените случаи са 2477, като 1378 са активните случаи. Това заяви началникът на Националния оперативен щаб за борба с коронавируса генерал-майор професор д-р Венцислав Мутафчийски.
Още: Заради ниска хигиена: Проверяват детската онкохематология в ИСУЛ
Още: Неврохирургът проф. д-р Зафер Токташ ще консултира безплатно в Пловдив!
7 от новите случаи са в болница, а най-много нови случаи има в София - 6, но няма регистрирани заболели деца. Има обаче още 1 заразена медицинска сестра от Ямбол, с което общо заразените медици са 255.
Оздравели са цели 53, с което стават 965. Починал е 1 човек, мъж на 75 години в Пловдив. Под 200 са вече хоспитализираните пациенти, 198, а 20 са в интензивни отделения.
Вероятно от понеделник, 1 юни, статистиката за COVID-19 за България ще бъде достъпна за всички през готвената електронна система.
Още: Още три области в грипна епидемия
Още: Грипна епидемия в три области
Науката за COVID-19
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Влиза в сила забраната за износ на определени лекарства
Мутафчийски съобщи, че делегация от ВМА е била на посещение в италианската болница "Сан Матео", в Павиа. Организацията на спешното отделение на италианското лечебно заведение е подобна на тази на ВМА, но имало някои добри практики, които не се правят в България - да се прави ехография на бял дроб, както и рентген, при възможни случаи на COVID-19. За около час и половина излиза резултатът от PCR тест, както и болницата е със собствена технология за произвеждане на тестове за антитела. ВМА скоро ще подпише договор със "Сан Матео" за обмяна на идеи и технологии, каза Мутафчийски.
Началникът на Националния оперативен щаб заяви и, че в Италия описвали промени в кожата около месец след прекарано заболяване на COVID-19. Доказано е и засягане на миокарда от коронавируса - след биопсии в "Сан Матео", т.е. COVID-19 може да предизвика инфаркт заради свиване на кръвоносни съдове, по думите на Мутафчийски.
В последно време "Сан Матео" не ползва хидроксихлорохин за лечение на COVID-19 - засега в България обаче лекарството остава в българския протокол за лечение, но ползват антибиотици в почти същите пропорции, както и във ВМА. Италианската болница е включена в проучванията на "Ремдезивир" в ЕС, но досега няма споделен "уау-ефект", макар че изследванията продължават, разказа Мутафчийски.
Още: Грипна епидемия във Видин, в сила са временни мерки
Още: Няма основания за Национална грипна епидемия: Говори проф. Ива Христова
Според изследвания на "Сан Матео", кръвна плазма от преболедувал може да се ползва на практика до 1 месец след изкарване на болестта - тогава има най-много антитела. След третия месец, броят на антителата спада прекалено много. Хиперимунната плазма е това, на което "Сан Матео" залага, подчерта Мутафчийски и добави, че клиниката трупа запаси за евентуална втора вълна на коронавируса.
Мерки
Националният здравен инспектор д-р Ангел Кунчев коментира, че държавата следи кланиците. Ако се затвърди механизмът за предаване на вируса от животни на хора, това е притеснително - засега има единични съобщения, каза още Кунчев, коментирайки случай от Холандия.
Обсъжда се от юни да има промяна в начина на работа на образователните заведения, добави националният здравен инспектор. Вероятно ще бъде предложено скоро премахване на 14-дневната карантина за идващите от чужбина, като стратегията ще е при случай да се реагира с изолиране на контактните. Сега няма някакви по-активни огнища, сподели д-р Кунчев.
"Няма да е скоро" - така Кунчев отговори на въпрос кога маските ще отпаднат напълно от живота ни.