Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Тренд": Профилактичните прегледи се подценяват

26 септември 2023, 11:53 часа • 1321 прочитания

Един на всеки десет души признава, че никога не е извършвал годишен профилактичен преглед. Това е по-често характерно за най-младите българи под 30-годишна възраст.

Още: Проф. Андрей Чорбанов: При вейповете пристрастяването става изключително бързо

Още: Лечение на парче и без информация за родителите: Ужасното състояние на детското здравеопазване у нас

Това сочи национално проучване на социологическа агенция „Тренд“ на тема „За нагласите на българите към годишните профилактични прегледи“. То е направено между 2 и 9 септември тази година по метода интервю лице в лице с 1002 граждани над 18-годишна възраст.

ОЩЕ: Защо са важни редовните прегледи при лекар

На въпрос кога за последен път преминахме през годишен профилактичен преглед 32% от анкетираните казват, че са направили това тази година. Други 31% са отговорили, че са преминали през профилактика миналата година, а 15% са посочили преди повече от две години. Никога не съм бил на ежегоден годишен преглед са отговорили 11% от запитаните.

Още: 27 жени са потърсили помощ в "Пирогов" след поставяне на ботулинов токсин

Още: Бившият образователен министър оглави институт, който сам е създал

"Жените са по-често информирани за профилактичните прегледи от мъжете", обясни Димитър Ганев от социологическа агенция „Тренд“.

"Ненавременната профилактика води до късно диагностициране на заболявания", каза Иван Естатиев от фондация Hub For Health. Той цитира данни на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), които сочат, че през 2022 г. малко по-малко от 2 милиона българи са преминали през профилактичен годишен преглед. От януари до края на юни тази година около 1 милион българи са отишли на профилактика.

ОЩЕ: Глоба, ако не ходиш на профилактичен преглед: Какво мислят от Лекарския съюз

Изследването засяга и темата за начина, по който пациентите предпочитат на комуникират с личния си лекар. Около 39% от запитаните казват, че най-често търсят личния си лекар по телефона за записване на час за преглед, 32% - за консултация, 25% – за болничен, направление и др. Близо 39% от анкетираните отбелязват, че не търсят личния си лекар по телефона.

Още: Управляващите стартираха избор и на нов управител на НЗОК

Още: Безплатни консултации с известен турски специалист по очни болести в София

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес