Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Трагедията в "Спешна помощ" - не знаеш къде отиваш, не знаеш какво ще става

06 февруари 2017, 09:30 часа • 2958 прочитания

Всеки един наш автомобил – 90 линейки общо, има инсталиран GPS. Тези GPS-и са за следене къде се намира линейката от страна на ръководителя на смяната от диспечера. Не всички линейки обаче имат навигация. Това обясни директорът на „Спешна помощ” в София д-р Георги Гелев.

На въпрос как тогава се изпълнява наложеният по времето на Петър Москов стандарт за спешна помощ – при животозастрашаващо състояние лекарите да са до 8 минути на място, Гелев отговори, че лекарят или сестрата разгъва хартиена карта и действа като навигатор. Този стандарт трябва да влезе окончателно до 2020 година, напомни той. Само Министерството на здравеопазването може да осигури GPS-и с навигация, подчерта директорът на „Спешна помощ”. Да, това е нашата работа – не знае къде отиваш, не знаеш как ще те посрещнат, не знаеш дали ще се справиш или не, заключи философски медикът пред Нова телевизия. Оказа се и, че Гелев не знае колко са екипите за дневната смяна през днешия 6 февруари, защото още не му е докладвано.

В предаването „Разследване” стана ясно и нещо друго – диспечерката Снежана Гацовска от „Спешна помощ” в София, която си тръгна след случай от октомври миналата година, когато мъж почина на улицата, докато чакаше за линейка, се е върнала на работа. Точно заради сбъркан адрес при предаването „Спешна помощ” закъсня фатално. Бяха дадени нови примери с работата на диспечерката след това, при които има грешки при предаване на информация.

Освен всичко друго, в момента екипите на „Спешна помощ” пътуват без застраховки „Злополука” и без „Автокаско”. Причината – има провал на търг от страна на здравното министерство. Линейките имат единствено „Гражданска отговорност”, защото е позволено да се сключват индивидуално.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес