"Само с капацитета на Националния център по наркомании не е възможно да се изпълняват всички дейности по новата Националната стратегия за борба с наркотиците, в която борба водеща роля има точно Националния център по наркомании.
Не виждам как с този персонал от 18 души НЦН може да е мегаструктура и да провежда политика. Сигурен съм, че с включването в Националния Център по Обществено Здраве и Анализи (НЦОЗА) ще подобрим работата на центъра, тъй като експертите от центъра, биха могли да използват изградения капацитет там“.
Това каза министърът на здравеопазването Кирил Ананиев в отговор на въпрос на депутата от БСП проф. Георги Михайлов относно закриването на Националния център по наркомании по време на днешния парламентарен контрол.
Министърът отново подчерта, че сграда, в която в момента се намира Центърът е с изтекъл договор за наем към Столична община и са отхвърлени всички възможности за неговото продължаване.
„Не е обосновано да се поддържа отделна структура за толкова малък състав. При преобразуването на центъра се запазван всички негови служители. Експертите ще продължат да изпълняват функциите и в световните форуми. Считам, че решаването на проблемите, свързани с наркоманиите са част от общественото здраве“, каза още министър Ананиев.
Ако искаме да постигнем наистина ефект, трябва да се съобразяваме с мнението на експертите. Разбирам, че окрупняването на проблемите може да доведе до по-лесното им решаване, проверете дали тяхната теза не отговаря по добре на вашата цел“, репликира проф. Михайлов.
Министър Ананиев заяви, че в случай, че на практика се покаже, че вливането на НЦН в НЦОЗА не е достатъчно ефективно, решението може да бъде преразгледано.
Припомняме, че експерти се обявиха срещу закриването на Националния център по наркомании.
Според проф. Риналдо Шишков от Варненския медицински университет се закрива работеща структура и така ще се размие отговорността за борбата със зависимостите.
Проф. Петър Маринов - съдебен психиатър смята че решението за закриване на центъра е прибързано, погрешно и взето без анализ.
Д-р Караниколов смята, че „липсва обосновка и вероятно целта е друга: "В приложените 4 документа би следвало да има сериозни доклад, оценка, обосновка, съгласуване. Но реално нищо няма, а само клишета и общи изрази. Затова мисля, че истинската цел е закриване на центъра и създаване на нова структура за да може бързо да се промени дейността по отношение на наркотиците. В каква насока да се промени - вероятно да намалеят ограниченията за тях, доколкото засега има сериозни ограничения.
Може би друга цел е пълно подчинение и зависимост от министерството, защото се ликвидира самостоятелността на центъра, който макар че и в момента е към Министерство на здравеопазването все пак има повече самостоятелност от дирекцията, която ще поеме неговите функции."