Всеки трети човек по света страда от някакъв вид алергии. Това означава, че няма как хората да не се страхуват от ваксините.
Още: В НЗОК има нови представители на държавата, Кирил Ананиев е в Надзорния съвет
Още: Грипна епидемия вече няма, кривата на грипа се счупи: Говори доц. Ангел Кунчев
Но към днешна дата, след като са приложени над 9,53 милиарда дози ваксини срещу коронавирус и всеки ден се прилагат по 35 млн. от тях, нещата изглеждат малко по-спокойно. Тежките реакции са много по-редки, отколкото лекарите се опасяваха.
Няма никакви противопоказания за алергичните пациенти да бъдат ваксинирани. Това заяви пред Nova News д-р Шасине Вели, алерголог в УМБАЛ "Александровска".
Още: Здравната комисия в парламента отхвърли предложение за прекратяване на споразумението със СЗО
Още: Безплатни онкологични консултации с доц. д-р Тахсин Йозатлъ в София
Тя добави, че онези пациенти, които имат някакви предварителни данни за медикаментозни алергии или към друг вид ваксини, е желателно да бъдат консултирани. По думите ѝ рискът за тях е премерен, в случай когато ваксината се постави по правилния начин.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ПП-ДБ настоява за парламентарна комисия за борба с наркотрафика
Още преди да започне ваксинацията, лекарите са подготвили ясен алгоритъм, по който да бъде преценен риска при различните групи пациенти и да е ясно как ще се тестват за възможни алергии и как ще се ваксинират. Специалист каза кой е застрашен от тежка алергична реакция от ваксината срещу коронавирус на Pfizer/BioNTech
Консултацията се случва с предварително записване, след което се прави тестване, което не представлява никаква опасност за пациента.
Д-р Вели допълни, че алергологът трябва особено подробно да разпита пациента за предишните истории на алергични прояви, за необяснени реакции. Следва нов тест и решение как да се приложи ваксината. "Подходът е индивидуален при всеки пациент", посочи лекарят.
Още: Проф. Андрей Чорбанов: При вейповете пристрастяването става изключително бързо
При случаи, когато хора са получили някаква алергична реакция при поставяне на първа доза ваксина срещу Covid-19, поставянето на втора доза трябва да е контролиран процес и да се избере минимално рисков момент, коментира още д-р Вели. Експертни препоръки: Кой да се ваксинира срещу коронавирус, ако страда от определена болест
"Няма нито пациент, който да е алергичен към всички ваксини. Винаги има избор за определен вид ваксина и начина, по който да се направи. В България разполагаме с няколко вида ваксини и не мисля, че има защо пациентите да се притесняват", обясни тя.
Алергологът посъветва всички, които имат притеснения, да се към специалист.