На редовния брифинг в Министерски съвет здравният министър Костадин Ангелов посочи, че в определени области на страната ситуацията с коронавируса започва да става изключително сериозна. Той отдава това повишение на заболеваемостта на британския вариант на вируса и посочи, че това покачване е било очаквано.
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
"Няма верни решения и верни модели за справяне с тази криза", допълни Ангелов в патетична реч за годишнината от пандемията у нас.
"Всеки ден здравните работници научават нови и нови неща за вируса и няма нито една здравна система по света, която да не плаща висока цена. Няма и нито една държава по света, която да не плаща с труда, доходите, икономиката и живота на хората", каза още той.
Ангелов е категоричен, че България е постигнала много за месеците на пандемията, но е допуснала и много грешки. "Който ви обещава живот без болести, ви лъже", убеден е здравният министър, който отдели и време да благодари на хората, които вярват в мерките, както и на медиците на първа линия.
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
Министърът на здравеопазването заяви, че ако искаме да се върнем към живот без маски и мерки, трябва да вярваме в науката, а науката в момента са ваксините.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
Като притеснителна тенденция той посочи, че при посещението си в Бургас е видял хоспитализирани бебета с доказан коронавирус. Те, по негово мнение, карат вируса много леко, но при изследванията са с установена двустранна бронхопневмония.
По мнение на доц. Ангел Кунчев за момента предприемането на локални мерки, а не общонационални, е напълно оправдано, защото има области с много ниска заболеваемост и при тях не се налага затягане на мерките.
Доц. Кунчев обяснява, че решението за изнасяне на по-големите ученици на дистанционно обучение е напълно оправдано, защото има училища с по над 10 заразени преподаватели. А за да докаже ползата от ваксините, той дава пример с дом за възрастни хора, където персоналът е отказал ваксинация и впоследствие се е заразил.
Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)
Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат
Началникът на оперативния щаб проф. Венцислав Мутафчийски също припомни "какъв напредък е постигнала България за изминалата една година". По думите му сега имаме възможност да видим каква пролет сме си спестили с мерките от миналата година.
Според него поне от 14 дни се намираме в експоненциално нарастване на случаите и в момента сме на нивото от 5 ноември. По отношение на починалите ситуацията не е особено изненадваща, защото там има закъснение на смъртността от около 16 дни. В момента обаче и там кривите се покачват много стръмно.
"Повишение има и в заетостта на болниците и на интензивните легла, а има и болници с изчерпан или полуизчерпан капацитет", допълни проф. Мутафчийски. Той предпочете да се въздържи от даване на оптимистични данни и смята, че ситуацията не върви в правилна посока и се налагат нови мерки.
Директорът на ВМА посочи, че няма категорични данни дали британският вариант е по-смъртоносен, но е най-важно с какъв медицински ресурс разполага дадена държава. При изчерпване на медицинския ресурс има опасност много хора да не получат адекватна медицинска грижа, което води до нарастване на смъртността.
"В момента е още по-актуално хората да спазват дистанция, да носят маски и да избягват публични събирания", категоричен беше проф. Мутафчийски.
Още: "Борбата" с COVID-19 в малките градове: Влизаш здрав, излизаш болен