Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Шефът на БЛС: НЗОК не изплаща всички PCR тестове, болниците тихо и постепенно вървят надолу

07 юли 2020, 08:07 часа • 4505 прочитания

НЗОК все още не заплаща PCR тестовете за коронавирус, а в страната се правят с хиляди. Болниците тихо и постепенно вървят надолу. Това каза пред БНТ д-р Иван Маджаров, председател на БЛС. По думите му се обмисля мярката за плащане на 85% от бюджета на здравните заведения да бъде удължена до септември.

Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания

Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците

"В момента задаваме тези въпроси на НЗОК и ние от Лекарския съюз се питаме: Ако не ги е заплатила здравната каса, кой ги е платил? Или лечебните заведения и лабораториите са се бръкнали за тяхна сметка, или пациентите. Да контролираш епидемия като оставяш лечебните заведения за своя сметка да тестват пациенти, или самите пациенти да си плащат, поради това, че са притеснени за здравето си, да се тестват, не е коректно", отсече той.

Маджаров сметна, че дневно у нас се правят 2500-3000 теста, а за май здравната каса е платила едва 330 теста - за целия месец, за цялата страна.

"Това е при положение, че НЗОК е разчела средства за 2400 теста на ден. Кой ги поема? Тази тема, продължена с другата: Как си купуват болниците скъпи предпазни средства, как си купуват дезинфектанти, поставя много въпроси, затова самото твърдение: Видите ли ние плащаме за дейност на болниците, не е много коректно, защото тази дейност не се извършва на поляна - нито прегледът, нито операцията. В момента тихо и полека болниците вървят надолу във финансовото си състояние, на фона на това, че виждаме, че няма рискове от дефицит в НЗОК, а и събираемостта от здравни вноски върви добре", посочи експертът.

Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците

Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница

"Няма рискове от дефицит в Здравната каса. Дори и същите здравни вноски да бъдат внесени. Всички заведения получават до 85%. Това означава, че от предвидените средства се изплащат не повече от 90%. Има болници и кабинети правят по-големи разходи. Но повечето болници и практики не са така, затова се предлага тази мярка да бъде удължена до септември.", коментира още той.

Самото твърдение, че плащаме за дейност на болниците не е много коректна, защото тази дейност не се извършва на поляна. Дейността  е съпроводена от техника, условия, всичко и това са разходи, обясни Маджаров.

"Не трябва тази година в тези дни и месеци да мислим в сферата на здравеопазването само за пари. За тях ще мислим малко по-късно. Сега трябва да пазим здравната система. Трябва да изнесем всичките си тревоги в опазването на колегите и пациентите.", призова той.

Всъщност Спешната помощ е най-рисковото място за такъв тип епидемия, коментира медикът последния случай на загинал лекар в столичното звено. 

Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)

Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат

Отказана ли е линейка на починалия от COVID-19 медик д-р Стамов?

"Решението е, е всеки ръководител на такава Спешна помощ трябва ежечасно и ежедневно да се грижи за удобни и качествени предпазни средства, не формално – 3 маски, 5 маски. Да следи за спазването на мерките и използването на средствата."

По думите му след проверката на министерство на здравеопазването на случая не трябва да се стига до оставка: "Не съм привърженик на оставките. Това не означава смяна на системата. Да кажеш искам оставка и да не предложиш нищо не е решение на ситуацията.", коментира председателят на БЛС.

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес