Ресторантьорският и туристическият бранш се опасява ваксинирането срещу COVID-19 да не стане задължително, защото тогава могат да започнат да губят персонал, стана ясно от изказване на Ричард Алибегов - от Конфедерацията на българския туристически бизнес - в предаването "Събуди се" по НОВА ТВ. „Управителите на някои обекти вероятно ще започнат вътрешна кампания, за да направят всичко възможно персоналът да се ваксинира”, обясни Павлин Косев, председател на Варненската асоциация на хотелиерите и ресторантьорите. А ще има ли дискриминация между ваксинирани и неваксинирани, коментираха и адвокатът по медицинско право Мария Шаркова.
„Ако говорим за ресторантьорския бранш, 90% от клиентите вече са на открито и персоналът не е нужно да носи маски. Не е здравословно хората да стоят с тях по време на жегите. Отпадането на маските крие и риск, защото обществото може да остане с впечатление, че няма вирус и да реши да не се ваксинира. Тогава може да се окажем отново затворени през зимата”, каза Алибегов. По думите му, има неточности в очакваната заповед, които трябва да бъда уточнени преди тя да влезе в сила. Според него, трябва да се дефинира какво точно се има предвид под термина "малко заведение" и какво ще се случва, ако само един член на персонала, например, не е ваксиниран.
„Не смятам, че ще има дискриминация между ваксинирани и неваксинирани. Нормално е да не е нужно да си правите PCR тест, за да преминете границата с Гърция, ако сте имунизирани”, каза, на свои ред, Шаркова. И добави, че ваксинационният статус е част от чувствителните лични данни, засягащи здравословното състояние на гражданите и затова трябва да се измисли механизъм, по който да се изисква законово документът за ваксинация. Работодателят не може да го изисква от служителите си и контролът ще трябва да се осъществява от регионалните здравни инспекции”, уточни адвокатът по медицинско право.