Българска лаборатория съобщи за първи регистрирани случаи на новия вариант на коронавируса Омикрон и у нас. Очаква се обаче потвърждение от страна на здравните власти, което ще стане след Нова година.
Още: Третият медицински хеликоптер вече е у нас (ВИДЕО, СНИМКИ)
"В петък имахме една положителна проба за Омикрон, а вчера се увеличиха с още пет. Изпратили сме пробите към Националния център по заразни и паразитни болести. Те са направени със скринингов тест, който е достатъчно информативен и предвид епидемичните данни не очаквам да има разминаване между него и теста със секвениране. Над 93% от данните на резултатите се препокриват”, обясни д-р Недялко Калъчев, собственик на една от най-големите вериги лаборатории пред NOVA NEWS.
Малко по-късно дойде и първи отговор от страна на здравните власти:
"Имаме съмнения за Омикрон от доста лаборатории и болници, така че за нас това не е изненада. Категоричното потвърждаване обаче става със секвениране. От лабораторията на д-р Калъчев действително имаме една проба. От други софийски лаборатории и болници имаме още, от които изчакваме потвърждение след Нова година", заяви проф. Ива Христова, директор на Националния център за заразни и паразитни болести.
Още: Онкологичен семинар: Група болници Мемориал и Здравен Информационен Център Медикъл Караджъ
Още: Безплатни консултации с ревматолог - проф. д-р Шенол Кобак в София на 12.04.25 г.
На въпроса кога очаква вариантът Омикрон да стане масово разпространен у нас, тя обясни:
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: На комисия: Кога и с колко ще вдигнат заплатите в държавните психиатрични болници
Още: По един човек на смяна с психично болните: Персоналът застарява, а заплатите са ниски
"Ако допуснем, че ще влезе до края на годината у нас, то до края на януари ще бъде доминиращия вариант в България."
По-рано тази сутрин проф. Радка Аргирова обясни, че се наблюдава Омикрон в чужбина и как този вариант се разпространява много бързо:
"Като че ли по-леко протича като заболяване, но бързото разпространение е много пагубно. Има обаче и случаи с тежки усложнения след активната инфекция с коронавируса, включително Омикрон – т.нар. мозъчна мъгла, усложнения с различни органи, включително бели дробове, черен дроб, бъбреци", каза Аргирова пред БНТ.
Още: Мултиплен Миелом – болестта, която често се прикрива зад болка в гърба, слабост и умора
Още: Лекари с последни новини за бебето с менингокок в Пловдив