Превела ли е неправомерно малко над 20 млн. лева НЗОК на няколко болници в края на миналата година - това ще трябва да установи прокуратурата.
Още: Надежда за децата с рак и техните семейства: Съвременни методи на лечение и грижа
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Оказва се, че парите са преведени през ноември и декември миналата година, но според действащият тогава пръстов идентификатор това не е трябвало да се случва. Затова сега има проверка от страна на прокуратурата. Прокурорската проверка е образувана по сигнал, като постановлението по нея е от 3 април, става ясно от документи, с които в. "Монитор" разполага. В рамките на проверката държавното обвинение е възложило на Изпълнителна агенция "Медицински одит" да разследва случая, като в момента се проверява дали НЗОК е имала основания за направените плащания.
От НЗОК признават, че са преведени 20 376 470 лева за лечението на общо 24 195 болни. От тях за 14 517 болни през ноември 2016 г. са изплатени от касата 11 501 073 лева, а за други 9678 през декември също миналата година са броени 8 875 398 лева. От касата твърдят, че това е станало, след като нейни инспектори са проверили дали в действителност такива хора са били лекувани по какви клинични пътеки, колко време е бил престоят им в болниците и кога са изписани. От НЗОК обаче не уточниха колко такива случаи има, а отговорът им означава, че трябва да са направили проверка на над 24 000 пациентски случая, което е непосилна работа за няколко месеца.
НЗОК твърди също, че е отхвърлила плащания за 1788 случая - 890 от ноември и 898 декември 2016 година.
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Пръстовият идентификатор беше въведена от здравния министър в предния кабинет "Борисов" Петър Москов. Той влезе в сила от ноември 2016 г., но беше спрян в началото на тази година с решение на ВАС. Идеята за въвеждането беше да се прекрати източването на НЗОК чрез плащания за фиктивни пациенти. За целта лечебните заведения инвестираха средства за закупуването на четци, струващи по около 200 лева бройката, като сега заплашват, че ще съдят касата, ако не им възстанови похарчените за въвеждането на системата средства.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански