Прокуратурата образува производство за безстопанственост за "Пирогов" и още 6 болници

16 март 2018, 12:00 часа • 2237 | прочитания

Досъдебно производство за безстопанственост за болница "Пирогов" и още 6 лечебни заведения в страната образува Софийската градска прокуратура.

Още: Лошото време бави пристигането на третия медицински хеликоптер

Още: За менингококовата болест трябва да се действа бързо: Говори инфекционист

Това заяви говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова, във връзка с извършена проверка за финансовото състояние на болничните заведения.

Останалите 6 досъдебни производства за безстопанственост са за болницата в Попово, университетската в Бургас, за МБАЛ Благоевград, за МБАЛ Русе, за МБАЛ-Велико Търново и за МБАЛ – Кърджали. По всички тези досъдебни производства главният прокурор с постановление от днес разпореди разследването да се ръководи от СГП. Днес тези производства се предават на СГП, която ще ръководи разследването, добави Арнаудова.

През октомври 2017 г. след протести на лекари и сестри във врачанската болница, главният прокурор Сотир Цацаров разпореди проверка на всички лечебни заведения, в които участието на държавата или общината е повече от 50%, припомни Арнаудова, цитирана от БГНЕС.

Още: Христо Хинков: Без двойно увеличение на заплатите няма да има кой да работи в психиатриите

Още: Менингококовата инфекция у починалото бебе е причинена от серотип, за който няма ваксина в ЕС

Тогава на пресконференция здравният министър Кирил Ананиев уточни, че целта е да се анализира дали ефективно се изразходват публичните средства за лечение на българските граждани, а проверките ще засегнат всички болници. По думите му целта е да се намери източването на пари, а на проверка ще бъдат подложени всички договори на държавните болници с частни болници, както и с представители на извънболничната помощ. От своя страна главният прокурор посочи, че проблемът е налице в случаите, в които на територията на общинско или държавно лечебни заведение функционира частна болница, която осъществява идентични, а не различни дейности.

За фалита на Врачанската болница се водят три досъдебни производства – за длъжностно присвояване от трима лекари, за безстопанственост и СГП повдигна обвинения по отношение на двама директори на болницата за безстопанственост и неизгодна сделка. И по този случай има повдигнато обвинение и на зам.-министър на здравеопазването, каза още Арнаудова.

Още: Властта с идея как да тушира напрежението в психиатричните болници

Още: Вашето здраве е приоритет – пътувайте безплатно до Истанбул за преглед при специалист

Всички 7 болници, по които са образувани досъдебните производства, са на ръба на фалита, подчерта още говорителят на главния прокурор.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес