Крайно време е да престанем с противоречивите показания и аз много бих искала да посъветвам хората да се ваксинират. Това заяви епидемиологът проф. Мира Кожухарова в сутрешния блок на БНТ.
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
„Начинът е хората да се ваксинират“, призова проф. Мира Кожухарова и допълни, че не е хубаво пациентите да се отказват от втората доза ваксина. По еднакъв начина ваксината задейства имунната система на човек чрез антитела и клетъчен имунитет. Втората доза действа като една подсилваща доза, защото знае как се произвежда антитела, клетките са активирани, но такова допълнително стимулиране на имунитета го прави по-продължителен и напрегнат, категорична бе проф. Кожухарова.
„Нека се отнасяме спокойно към ваксината“, призова проф. Мира Кожухарова.
По думите й когато човек е ваксиниран, при всяка среща с причинителя неговата имунна система се събужда и е готова да реагира. Ако се премине от векторна към РНК ваксина трябва да има две дози. Това е краен вариант и епидемиологът смята, че не е много разумно да се прави.
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
В различните държави има различни препоръки, а препоръките на ИАЛ не са много консистентни. Противоречивите послания водят до негативен резултат и в тези ситуации би било по-разумни Европейската агенция по лекарствата да формиране становище за европейските държави, посочи проф. Кожухарова.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
Досегашната епидемична практика е доказала, че най-сигурното средство да се повлияе на една епидемия е да има ефективна ваксина и тя да се приложи най-масово. Ползите са много по-големи, изтъкна епидемиологът.
Според нея не би трябвало хората да се откажат от ваксинацията заради обществените дискусии. Ваксините винаги се правят с повишено внимание, но хората трябва да бъдат предупредени, каза още тя и увери, че няма нужда от допълнителни изследвания преди ваксинация.
Прочетете още по темата: Какви са признаците на тромбоза и каква може да е причината ваксината на AstraZeneca да я предизвиква?
Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)
Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат