В момента няма управление на здравната криза, има административен хаос, който разколеба хората да се ваксинират. Това каза в интервю за предаването "Лице в лице" по БТВ бившият здравен министър проф. Костадин Ангелов. Той напомни за изявление на служебния министър на здравеопазването Стойчо Кацаров, че има съмнения във ваксините срещу COVID-19.
Още: Пациенти с множествена склероза доплащат за безплатни досега лекарства
Още: Заради ниска хигиена: Проверяват детската онкохематология в ИСУЛ
"Ние ваксинирахме по 35 000 души на ден, сега има по 12 000 до 15 000", изтъкна бившият министър, без да дава данни колко хора по негово време се ваксинираха с първа доза в течение на разгръщането на ваксинацията и дали нямаше постоянно намаление на бройката т.е. низходяща тенденция. Проф. Ангелов намекна, че се подготвя спиране на доставките на ваксини срещу COVID-19 у нас след юли с думите: "Като гражданин искам да попитам подготвя ли страната отказ от доставка на ваксини за месеците от юли нататък".
"Поръчаните и осигурени от правителството на ГЕРБ ваксини до момента това правителство не може да ги оползотвори. Ние не можем да достигнем колективен имунитет и има голяма опасност да влезем в четвърта вълна от COVID-19", обяви още той. Според него с редовните брифинги на Националния оперативен щаб, който вече не функционира, се е поддържал интересът на хората в България да се ваксинират.
Ангелов допусна гаф специално за пиар стратегията на управлението на Борисов за управление на пандемията. "Ние държахме интереса на хората. По този начин обърнахме тенденциите. Желаещите хора да се ваксинират в началото бяха по-малко от 30%. Ние оставихме 65% желаещи да се ваксинират, без информационна кампания", похвали се министърът за нескончаемите брифинги, особено през пролетта на 2020 година. Когато Цветанка Ризова вметна реплика - "държахте и страха", той каза: "Разбира се".
Още: Неврохирургът проф. д-р Зафер Токташ ще консултира безплатно в Пловдив!
Още: Още три области в грипна епидемия
Проф. Ангелов отговори и на обвиненията на Кацаров, че големите дългове в Александровска болница са натрупани, докато той е бил неин директор. "2012 година, когато аз дойдох като директор на Александровска болница, финансовата загуба на болницата беше близо 30 млн. лв., 3 млн. лв. бяха задълженията. Болницата трябваше да бъде реформирана, да бъде обновена, за да продължи да съществува. Приходите на болницата бяха 33 млн. през 2013 г., сега са 78 млн. лв.", отчете проф. Ангелов. По думите му управляващите в момента се целят в него, но по този начин ще унищожат една болница.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Грипна епидемия в три области
Още: Влиза в сила забраната за износ на определени лекарства