"70% от българското население заявява, че не вярва в науката и това съвпада с процента на тези, които твърдят, че няма вирус, че ваксините водят до генетични аномалии, че ще им съсипят поколението и т.н. Това води до разделението в обществото, което се ползва за удобна политическа платформа". Това каза п пулмологът проф. Коста Костов, национален консултант по белодробни болести в интервю за предаването „Неделя“ 150 по БНР.
Още: На комисия: Кога и с колко ще вдигнат заплатите в държавните психиатрични болници
Още: По един човек на смяна с психично болните: Персоналът застарява, а заплатите са ниски
По думите му в момента живеем в експеримента на едно мнозинство, което иска да живее в илюзии и иска да ни убеди в несъстоятелността на фактите. "Ние ставаме жертва на това мнозинство. Искат да превърнат една неистина в социален консенсус, а истината е във фактите. Истината е, че ваксинациите затварят вратите към болниците и към реанимациите. Научните данни са от много страни по света, в които убедително съвпадат процентите на имунна защита при ваксиниране. Не по-малко от 95% е защитата от критично протичане при заразяване и поне 98% защита от смъртност", посочи Костов.
По думите му за едно зряло общество е характерно това да не мисли за себе си, а да мисли за границите на свободата си, за да не нарушава свободата на другите. Едно зряло общество се отличава по това, че мисли единно в името на всички. Погледнете кривите на ваксинираните и височината на кривите на смъртността в Европа - те се разминават удивително с кривите в България, отбеляза проф. Костов.
Колкото по-високи са кривите на ваксинираните, толкова по-ниска е смъртността – това се вижда в Европа. Ние това не искаме да осъзнаем, че ваксинацията ни спасява от тежки и смъртоносни случаи. Да, ваксинираните могат да се заразяват, но вирусният товар е по-малък и ще заразяват по-малко околните, излъчват по-малка инфекциозна доза, науката го доказва, ако е безсимптомно - не заразяват околните. Ваксинираният се заразява, но е много по-малко опасен за околните, ваксинираните десетократно по-малко влизат в болница. Това са научни факти, категоричен бе пулмологът.
Още: Мултиплен Миелом – болестта, която често се прикрива зад болка в гърба, слабост и умора
Още: Лекари с последни новини за бебето с менингокок в Пловдив
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Лошото време бави пристигането на третия медицински хеликоптер
Още: За менингококовата болест трябва да се действа бързо: Говори инфекционист