Разбира се, връщането на децата в училище представлява риск да се увеличи заболеваемостта от COVID-19. Това заяви бившият ръководител на Националния център за заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) проф. Тодор Кантарджиев.
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Проф. Кандарджиев разказа, че Столичният регионален щаб за борба с коронавируса попитал здравното министерство (МЗ) преди 3 седмици дали да се преминава към дистанционно обучение за най-малките ученици (I до IV клас), защото под 4% от паралелките в София били под карантина заради коронавируса. Но развитието на нещата показало какво е трябвало да се направи. Министърът трябваше юни да каже – слушайте, сега имаме много малко болни, ваксинирайте се – иначе от 15 септември ще ви тестваме по два пъти седмично, ще ви бъркаме в гърлото, в носа, даде своята рецепта Кантарджиев пред bTV.
Това наистина е бедствие, както казва служебният здравен министър – над 112 000 активни случая на коронавирус, каза професорът и добави, че очаква увеличение на смъртните случаи през следващите 2-3 седмици. Причината – вече стигнахме пикът на четвъртата вълна и тепърва идват последствията от това.
Не съм привърженик на локдауна – меки мерки, но навреме, продължи професорът и почна да обяснява колко добре сме се справили при първата вълна, без обаче да отчита промяната на вируса към далеч по-заразен – сегашният най-разпространен вариант Делта е над два пъти по-заразен от оригиналния ухански вариант.
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
По-добре тестовете за учениците да се правят вкъщи. Сега ще кажете – имало всякакви хора. Абе, хора, преди 100 години са ни наричали прусаците на Балканите, заяви проф. Кантарджиев, говорейки, че можем да бъдем дисциплинирани. "В цяла Европа се справят родителите", настоя експертът. Той предупреди, че най-малко 30 минути преди правене на теста в училище (с плюене) не трябва да ядеш, да дъвчеш дъвка или бонбон, дори да пиеш вода, за да няма отмиване на вируса от носоглътката.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
От 1000 ваксинирани срещу коронавирус, 60-70 ще се заразят, но ще отделят едва няколко дни вируса, а не като неваксинираните, по 14 дни, каза проф. Кантарджиев. Гордея се, че 38% от софиянци са ваксинирани срещу коронавирус, при 25% средно в България, добави той. И пак повтори, че децата по-рядко заразяват възрастни с COVID-19, отколкото обратно.
Нарушени са чл. 142 (след какво разрешение се извършват генетични изследвания и взема биологичен материал), чл. 202 (ръководител на медицинско изследване е лекар или лекар по дентална медицина), чл. 222 (който оказва медицинска помощ или извършва здравна дейност, без да има необходимата професионална квалификация по медицинска професия за това, ако не подлежи на по-тежко наказание, се наказва с глоба от 5000 до 10 000 лв., а при повторно нарушение - от 10 000 до 20 000 лв.) от Закона за здравето, каза директорът на 107 училище "Хан Крум" в София Данко Калапиш заради тестването за коронавирус в училище. По-добре у дома, родителите да правят този тест, съгласи се и проф. Кантарджиев.
Доц. Гломб: Тестването на учениците и имунизирането са противопожарни мерки
Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)
Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат