"Не се консултираха с нас и не бяхме уведомени. Това е и причината за подобно недоразумение. Надявам се, че до понеделник ще изясним напълно нещата." Така ректорът на СУ „Св. Климент Охридски“ проф. Анастас Герджиков коментира намерението на правителството да преструктурира Университетска болница „Лозенец“ и да я превърне в национално педиатрично лечебно заведение.
Още: Третият медицински хеликоптер вече е у нас (ВИДЕО, СНИМКИ)
Още: Онкологичен семинар: Група болници Мемориал и Здравен Информационен Център Медикъл Караджъ
Въпросът е от изключителна важност за Алма матер, защото болница „Лозенец“ е неговата учебно-клинична база, Факултетът по медицина и неговата акредитация са пряко свързани с нея. В развитието на своята учебна база от университета са инвестирали много средства, а преподавателският състав е изцяло на щат в болницата, предаде БГНЕС.
Как ще се отрази тази промяна на болницата и Медицинския факултет обаче все още остава неясно.
"Още не знаем, защото не знаем за какво преструктуриране става дума. Единственото, което досега е юридически факт е, че Министерски съвет е внесъл предложение в Народното събрание болницата да не бъде към Министерски съвет. Тя не е правителствена болница, 80% от лекуващите се там пациенти са всъщност просто граждани. Ако Министерски съвет е решил вече да няма такъв контингент, това е един от начините. Има и други начини да се преустанови това“, смята проф. Герджиков.
Още: Безплатни консултации с ревматолог - проф. д-р Шенол Кобак в София на 12.04.25 г.
Още: На комисия: Кога и с колко ще вдигнат заплатите в държавните психиатрични болници
От преструктурирането са притеснени всички, а студенти и специализанти дори готвят протести. Те се координират в социалните мрежи и призовават гражданското общество за подкрепа.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: По един човек на смяна с психично болните: Персоналът застарява, а заплатите са ниски
Още: Мултиплен Миелом – болестта, която често се прикрива зад болка в гърба, слабост и умора
"Говорих с министъра на образованието и науката Красимир Вълчев и министъра на здравеопазването Кирил Ананиев. И двамата ме убедиха, че ще направят всичко възможно да се разбере веднага какъв е плана на правителството, както и да се разбере веднага, че няма никаква заплаха за Медицинския факултет", уточни ректорът на СУ.
Той изрази надежда, след като плановете на управляващите станат ясни, както и се изяснят юридическите последици от тях, общественото напрежение по темата да спадне.
Надявам се, че веднага след тези срещи те ще бъдат успокоени, когато видим какви са плановете на правителството.
Още: Лекари с последни новини за бебето с менингокок в Пловдив
Още: Лошото време бави пристигането на третия медицински хеликоптер
"Смущението им идва от това, че имаме един акт, от който не са ясни последствията. Трябваше да се излезе с цялостна концепция, за да е ясно от самото начало", смята професорът.