Има оптимистична и песимистична прогноза за развитието на пандемията от коронавирус у нас. Оптимистичната е да се върнем на нивата на заболели отпреди три месеца. Песимистичната е да стигнем нивата на Чехия - 600 заболели на 100 000 дневно, което е ужасно. Дано да е нещо по средата. Не вярвам, че ще стигнем оптимистичната, но дано не стигнем тези 600 заболели, защото мисля, че тогава системата няма да издържи. Това каза в сутрешния блок на Нова телевизия директорът на болница "Св. Екатерина" проф. д-р Генчо Начев.
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
В никакъв случай не мога да кажа, че системата е в хаос, но има трудности. Има конкретни разпоредби какво трябва да се прави, добави той.
По думите му взетите от здравното министерство мерки са навременни. Никой не е очаквал, че ще има такъв бум на заразените. Мисля, че рестрикциите закъсняха, отбеляза проф. Начев.
Ние сме във война и трябва да се използват всички възможни средства, за да се победи противника. Една от тях е извънредно положение, посочи проф. Начев.
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
Едва ли има човек, който може да се съгласи с това, че пациент може да почине заради това, че разкарван в 4-5 болници. Министърът е прав да е гневен в случая. Имаше разпоредба отпреди близо 10 дни 10% от леглата да са за COVID пациенти. Не може да има болница, която да иска да бъде "чиста" и да не приема пациенти с коронавирус. Това е пълна илюзия. Затова всяка една болница, независимо колко е специализирана, трябва да се подготви и да има легла за такива пациенти, коментира проф. Генчо Начев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
За буферните зони в болниците и мобилните пунктове за тестване
От 6 ноември, 13.00 часа, трябва да има мобилни пунктове за тестване за COVID-19 пред всяка болница, заяви проф. Генчо Начев. По думите му става въпрос за изискване по заповед на здравния министър. Ние също ще разкрием такъв пункт. Дали ще вземем за тази цел фургон или ще използваме откъснато от болницата помещение, ще се реши, допълни проф. Начев.
В тези пунктове, за които настоя премиерът Бойко Борисов вчера, ще се правят антигенни тестове. Това са по-бързи тестове от PCR - за 10-15 минути има около 96% сигурност в диагностицирането на коронавирус, обясни пдиректорът на болница "Св. Екатерина". Идеята е още там, в пунктовете, да има сигурна диагноза и съвет какво да се прави. По разпореждане на РЗИ сме разкрили и още 5 легла за заразени с коронавирус, каза още той.
Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)
Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат