"Готвим се за най-лошото, при което ще се наложи някои болници да станат изцяло COVID болници." Това каза директорът на УМБАЛ "Св. Екатерина" проф. Генчо Начев в интервю за bTV.
Още: Заради ниска хигиена: Проверяват детската онкохематология в ИСУЛ
Още: Неврохирургът проф. д-р Зафер Токташ ще консултира безплатно в Пловдив!
"Не знам кой може да каже дали това е най-страшният етап на пандемията. Октомври смятахме, че е най-страшният, но сега доста по-бързо стигнахме нивата на октомври, защото явно вирусът става по-вирулентен. Има напрежение в здравната система. Това, което казаха от Спешна помощ, е явно и ние го виждаме всеки ден. Самите факти – че 25 екипа в София не стигат, говори много ясно. Не е въпросът във финансите, но колегите имат някаква граница на издръжливост. Напрежение има и в болниците. Минаха 75% заетите легла в болниците. Готвим се за най-лошото, при което ще се наложи някои болници да станат изцяло COVID болници. Разкриваме нови легла за интензивно лечение. Всичко това е свързано със стремглавото повишение на болните. Смъртността също расте", посочи Начев.
По думите му причините за това България да е на предно място по смъртност в Европа са няколко:
"На първо място, че не се спазват мерките и се увеличава броят на пациентите, но и вирусът става по-активен и по-вирулентен. Броят на заболелите нараства и стига над 600 на 100 000. Има изолирани места където има и 900 на 100 000. Малко страни в Европа са достигали това ниво", допълни той.
Още: Още три области в грипна епидемия
Още: Грипна епидемия в три области
Той уточни, че "децата стават вече по-рискова група. Такава е статистиката. Има деца вече от 6 години нагоре, които са заразени. УМБАЛСМ „Пирогов“ увеличиха леглата за деца вече, същото е в болница „Токуда“. Вземаме мерки, защото статистиката показва, че се увеличава броят на нуждаещите се."
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Влиза в сила забраната за износ на определени лекарства
"Ще излезем от тази затегната бримка, когато броят на ваксинирани и преболедували с процентно състояние от населението надвиши 75%. Все още този процент не е надвишен. Общият брой като процентно съотношение трябва да е над 75%. Не зависи от нас ваксинирането. Здравната система е подготвена, но трябва да има ваксини, а ние не ги произвеждаме – трябва да ни ги доставят", посочи той.
"Имунната система, колкото и да е била силна при младите хора, в постоянната среща с вируса се изтощава и идва един момент, когато вирусът надделява. Не е толкова чудно, че се подмладява вирусът. По-тежко е боледуването в случаите с новия британски щам. По-тежко и с повече усложнения по отношение на белия дроб и сърцето. В началото на пандемията се смяташе, че сърцето се засяга индиректно заради усилена склонност към тромбообразуване. След това се разбра, че вирусът действа и директно върху мускулните клетки на сърцето и може да причини симптоми на сърдечна недостатъчност", уточни Начев.
По думите му не е доказано, че ваксините могат да причинят смъртни случаи: "Всичко това са отделни случаи. Дали има съвпадение между тромбообразуването и ваксината, никой още не може да каже. Трябва време, допълни той.
Още: Грипна епидемия във Видин, в сила са временни мерки
Още: Няма основания за Национална грипна епидемия: Говори проф. Ива Христова