Темпът на ваксинация се забави, трябва да се натисне газта. Това коментира проф. д-р Тодор Кантарджиев, който в момента е консултант по ваксинацията в Столична община.
„Правим каквото можем. Има объркващи за хората послания. Най-важен е личният пример и личният контакт. Молбата ми към колегите лекари е да обясняват”, коментира проф. Кантарджиев по Нова телевизия.
По думите му когато има много неваксинирано население, винаги може да избухне нов пик на заболелите.
Той даде пример какво се случва в другите страни, в които е нисък темпът на ваксинация. "Разпространението на "Делта" варианта в Русия доведе до 31% увеличаване за седмица на броя на случаите. Това е заради неваксинирано население."
"Притесняваме, че голяма част от ромското население по нашите населени места не са ваксинирани. Очаквам връщането на такива хора от чужбина, където и има разпространение на новите варианти на вируса", каза експертът.
Той обясни, че в страни, където има слабо ваксинационно покритие, бързо може да бъде отчетен ръст на новите случаи. И даде пример с Русия, където, по данни на СЗО, само за миналата седмица има ръст от 31%.
„Новите варианти на вируса не са опасни, защото ваксините им действат”, обясни проф. Кантарджиев.
"Новите варианти не са опасни, защото ваксините все още им действат - не така добре както при британския, но действат. При британския ако си ваксиниран със сегашните ваксини няма да се разболееш, но при "Делта" варианта ще се разболееш, но леко с хрема, но ще го предадеш на някои, може и да не се усети", посочи проф. Кантарджиев.
По думите му няма починали от новия "Делта" вариант, включително и от ваксинираните. "Този вирус измества британския, защото се предава по-лесно, но смъртност няма, има забояемост и болнично лечение", допълни той
Освен да се ваксинират, той препоръча хората да са спокойни, да се събират навън и да си починат психически.
„Най-много съветвам бабите и дядовците да се ваксинират, защото октомври няма да ни дават внучетата. Младите също да се ваксинират. Задължително – деца с хронични заболявания”, обясни проф. Кантарджиев.